Kontrabandisti i njohur i drogës rrëfen 100 fluturimet me kokainë, ‘jetën me Pablo Escobarin’, torturat në burgje dhe rrëzimin dy herë të aeroplanëve të tij

Një nga kontrabandistët e drogës më të mëdhenj të drogës të të gjitha kohërave ka treguar për jetën e tij të jashtëzakonshme – nga puna për Pablo Escobarin, te torturat e tmerrshme të cilave iu nënshtrua në një burg meksikan.

Sipas mediave të huaja, Roger Reaves bëri më shumë se 100 fluturime nga Kolumbia dhe Meksika mbi kufirin e SHBA-së për në Miami për të kontrabanduar kokainë, të cilat i dhanë atij dhjetëra miliona dollarë.

Por veprimet e tij patën një kosto shkatërruese, duke kaluar gjithsej 33 vjet pas hekurave në 26 burgje në të katër kontinentet.

Në një intervistë me Lex Fridman, Roger foli për punën me disa prej karteleve më të frikshëm të drogës në histori, për ata që merren me kontrabandën dhe si aeroplani i tij u rrëzua dy herë, shkruan tg.

Roger zbuloi se si ai kreu disa misione kontrabande për Kartelin Medellin gjatë karrierës së tij dhe krijoi një lidhje me kokën e saj Pablo Escobar.

Pas përshtypjeve të para, kontrabandisti besoi që Escobar ishte një “zotëri, ashtu si unë dhe ti”. “Zoti” i drogës pagoi që familja e tij të qëndronte në një hotel me pesë yje gjatë takimeve.

Kjo, tha Roger, ishte për “siguri” për t’u siguruar që ai nuk ishte një agjent i zbatimit të drogës. Escobar madje hipi në motor me kontrabandistin dhe e ftoi atë dhe familjen e tij të jetonin në pronën e tij të gjerë.

Roger tha se ai kryesisht punonte nën Jorge Ochoa, një nga themeluesit e kartelit. Ishte Ochoa, pretendon ai që ishte “truri” që qëndronte pas gjithë operacionit.
Ai pretendoi se dyshja ishin “njerëz vërtet të mirë” – por më pas gjithçka ndryshoi.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.