Koordinatori i OKB-së: Armëpushimi në Gaza mbetet “shumë i brishtë”

Ndërprerja e luftimeve në maj midis Izraelit dhe Hamasit në Gaza mbetet “shumë e brishtë”, tha një koordinator i lartë i OKB-së.

Paralajmërimi nga Tor Wennesland, koordinatori special për Procesin e Paqes në Lindjen e Mesme, erdhi gjatë një brifingu të tij në Këshillin e Sigurimit mbi situatën në Lindjen e Mesme.

Ai tha se OKB-ja po punon ngushtë me të gjitha palët relevante dhe partnerët, përfshirë Egjiptin, për të forcuar armëpushimin, për të lejuar hyrjen e ndihmës urgjente humanitare dhe për të stabilizuar situatën në Gaza.

“Unë i ftoj të gjitha palët të përmbahen nga hapat e njëanshëm dhe provokimet, të marrin hapa për të ulur tensionet dhe të lejojnë që këto përpjekje të kenë sukses”, tha Wennesland.

“Të gjithë duhet të bëjnë pjesën e tyre për të lehtësuar diskutimet e vazhdueshme për të stabilizuar situatën në terren dhe për të shmangur një përshkallëzim tjetër shkatërrues në Gaza”, shtoi ai.

Një armëpushim i ndërmjetësuar nga Egjipti hyri në fuqi më 21 maj, duke u dhënë fund luftimeve 11-ditore midis Izraelit dhe fraksioneve të rezistencës palestineze në Gaza.

Në sulmet ajrore izraelite u vranë gati 300 njerëz, përfshirë gra dhe fëmijë, dhe u shkaktua shkatërrim i madh. Qendrat shëndetësore, zyrat e mediave dhe shkollat ​​ishin ndër strukturat që u vunë në shënjestër.//AA

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *