Korea e Veritu lëshoi raketa pa paralajmërim në ishull, Japonia ngre alarmin: Qytetarët të strehohen

Japonia u ka bërë thirrje qytetarëve të tregohen të kujdesshëm dhe të strehohen për shkak se Korea e Veriut ka lëshuar një raketë balistike pa asnjë paralajmërim ndaj autoriteteve. Mediat e huaja shkruajnë se u bënë rreth pesë vite që nuk kishte ndodhur diçka e tullë.

Por kjo vjen për shkak të një përshkallëzimi të testeve të fundit të armëve nga regjimi i Kim Jong Un.

Kryeministri japonez, Fumio Kishida dënoi ashpër lëshimin dhe i quajti lëshimet e fundit të raketave balistike të Koresë së Veriut një qëndrim i paprecendet.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *