Koreja e Jugut dërgon 20 tonë ndihmë humanitare shtesë në Ukrainë

Qeveria e Koresë së Jugut dërgoi rreth 20 tonë ndihmë humanitare shtesë në Ukrainë, sipas Ministrisë së Punëve të Jashtme.

Dërgesa është pjesë e një pakete ndihme humanitare prej 30 milionë dollarësh të shpallur nga qeveria dhe është shtesë e një pakete prej 10 milionë dollarësh të dërguar në mars , tha ministria në një deklaratë për shtyp sot.

Artikujt në dërgesë përfshijnë defibrilatorë automatikë, ventilatorë dhe komplete të ndihmës së parë, të cilat u dërguan pas një kërkese nga Ukraina. Koreja e Jugut po konsideron gjithashtu mbështetje shtesë, tha ministria.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts