Koreja e Jugut do të ndërtojë një qytet lundrues për 12,000 njerëz vitin e ardhshëm

koreja e jugut do te ndertoje nje qytet lundrues per 12000 njerez vitin e ardhshem

Vitin e ardhshëm, një qytet i vogël pritet të fillojë të ngrihet në sipërfaqen e oqeanit përgjatë bregut të Busan, me kapacitet për të mbajtur 12,000 njerëz.

Qyteti lundrues mbështetet nga Programi i Kombeve të Bashkuara për Vendbanimet Njerëzore, i cili këshillon palët e interesuara të projektit dhe planifikon të mbledhë përfundimisht të dhëna se si funksionon.

Qyteti është menduar të shërbejë si një lloj testi i një modeli të ri të zhvillimit të pasurive të paluajtshme. Drejtuesit e projektit, një startup projektimi i qëndrueshëm i quajtur Oceanix, thanë se qyteti duhet të jetë në gjendje t’i rezistojë stuhive 100-vjeçare, me një themel që ngrihet si nivelet e detit.

Planet e projektimit, të paraqitura në një tryezë të rrumbullakët të OKB-së, bëjnë thirrje për tre platforma: një për të mbajtur banesa, një për hapësira publike si shkollat ​​dhe teatrot dhe një e treta për kërkimin dhe zhvillimin në lidhje me qytetet lundruese. Çdo platformë do të lidhej me të tjerat dhe do të ulej nëpërmjet urave dhe do të ankorohej në fundin e oqeanit me ankorime të lëvizshme të shtyllave.

Platformat do të jenë të veshura me një material gëlqeror të gjallë të quajtur Biorock që është më i fortë se betoni. Ndërtesat, jo më shumë se pesë kate, do të ishin prej materialesh të lehta dhe të qëndrueshme si druri dhe bambu. Nuk do të ketë makina apo trena tradicionalë, me banorë dhe vizitorë që udhëtojnë me biçikletë apo në këmbë.

Oceanix kërkoi investime private për të financuar projektin, i cili vlerësohet të kushtojë 10,000 dollarë për metër katror. Në 15.5 hektarë, kjo është rreth 627 milionë dollarë. Ndërtimi pritet të zgjasë dy vjet, duke e bërë të pamundur përfundimin përpara vitit 2025. Platformat do të montohen fillimisht në tokë, më pas do të tërhiqen në ujë.

Oceanix fillimisht propozoi një koncept të qytetit lundrues në një tryezë të rrumbullakët të OKB-së në vitin 2019 dhe Busan nënshkroi për ta pritur atë në nëntor.

“Takimet si ky nuk janë biseda boshe,” tha në një deklaratë Maimunah Mohd Sharif, drejtor ekzekutiv i Programit të OKB-së për Vendbanimet Njerëzore. “Tre vjet më parë në tryezën tonë të parë të rrumbullakët, të gjithë pyesnin veten se kur mund të vizitonin një qytet lundrues ose të shihnin arkitekturën revolucionare, të përjetonin mjedisin pa mbeturina, të provonin prodhimet e prodhuara në shtëpi dhe të shijonin një mënyrë të re për të jetuar në mënyrë të qëndrueshme me natyrën. Ne tani keni përgjigjen. Planet janë në vend.”

Arkitekti kryesor i projektit, Bjarke Ingels, tha se më shumë platforma mund t’i shtohen zhvillimit më vonë.

“Ne imagjinojmë se mund të jetë fara e një lloj lagjeje të re lundruese që me kalimin e kohës mund të rritet,” tha ai.

Projektuesit synojnë që qyteti të kultivojë ushqim, të prodhojë energji diellore dhe të mbledhë dhe filtrojë ujin e freskët. Kafazet e ndërtuara në pjesën e poshtme të platformave do të mund të korrnin fiston ose leshterik.

Nëse zhvillimi është i suksesshëm, platforma të ngjashme mund të porositen dhe ndërtohen diku tjetër, në vende si Maldivet, Dubai, Monako, Lagos, Rio de Janeiro, Miami ose Nju Jork.

“Prototipi i parë është gjithmonë më i shtrenjtë, sepse nuk ke peshore pas vetes,” tha Gaetano Crupi, një partner në Prime Movers Lab, një investitor në projekt. “Në afat të gjatë, ne besojmë se këto platforma mund të shkallëzohen për të qenë shumë të zbatueshme në të gjithë botën.”

220426 Oceanix Mjf 1121 756336

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts