Koreja e Jugut në grindje për shërbimin ushtarak për BTS

Ata gjenerojnë miliarda për ekonominë e Koresë së Jugut dhe kanë ndihmuar në shndërrimin e vendit në një superfuqi kulturore, por duhet që Jin, Jimin, V, RM, J-Hope, Suga dhe Jungkook – shtatë anëtarët e fenomenit K-pop BTS – të fillojnë të shkëmbejnë veshjet e tyre skenike për uniformat ushtarake?

Më pak se tre javë përpara se presidenti i ri i Koresë së Jugut, Yoon Suk-yeol , të marrë detyrën, vendi është përfshirë nga një debat mbi atë se kush, nëse dikush, duhet të përjashtohet nga shërbimi i detyrueshëm kombëtar – që prej kohësh shihet si një përgatitje thelbësore për një konflikt të mundshëm me fqinji i paqëndrueshëm, Koreja e Veriut.

Ndërsa admirimi për grupin është i përhapur, koreano-jugorët janë të ndarë për planet që së shpejti do të debatohen në asamblenë kombëtare për të lejuar interpretuesit, të cilët janë të gjithë në të 20-at, të kalojnë pothuajse dy vjet në uniformë në njohje të kontributit të tyre yjor në reputacionin ndërkombëtar të vendit.

Grupi fitues i çmimeve – i cili ka shitur më shumë se 30 milionë albume në mbarë botën dhe ka marrë dy nominime për Grammy në rrugën e tyre për të arritur majat e listave të SHBA dhe Britanisë së Madhe – kanë qenë në qendër të spekulimeve për një përjashtim që nga viti 2020, kur u bënë grupi i parë K-pop që arriti në vendin e parë në tabelën amerikane , me këngën e tyre Dynamite.

Atë vit, Moon Jae-in, i cili do të largohet nga Shtëpia Blu presidenciale muajin e ardhshëm, falënderoi këngëtarët për ngritjen e profilit të K-pop-it, ndërsa asambleja kombëtare miratoi një ligj që lejon yjet e pop-it të shtyjnë shërbimin e tyre kombëtar deri në moshën 30-vjeçare. me lejen e Ministrisë së Kulturës.

Koreja e Jugut kërkon që të gjithë burrat e aftë për trup të moshës 18 deri në 28 vjeç të shërbejnë në ushtri për të paktën 18 muaj, për të mbrojtur vendin nga kërcënimet nga Koreja e Veriut , e cila kohët e fundit rifilloi testimin e raketave balistike me rreze të gjatë . I vetëdijshëm se shumë njerëz nuk duan të marrin dy vjet nga puna e tyre, Yoon është zotuar të rrisë pagat e tyre ushtarake.

Sipas ligjit aktual, vetëm medalistët e Lojërave Olimpike dhe Aziatike dhe muzikantët klasikë të vlerësuar globalisht, përjashtohen ose lejohen të kryejnë shërbime publike alternative. Ato përfshijnë Cho Seong-jin, pianistin e parë korean që fitoi Konkursin Ndërkombëtar të Pianos Chopin dhe sulmuesin e Tottenham, Son Heung-min. Ai bëri një shërbim tre-javor pasi mori një përjashtim, së bashku me shokët e tij të skuadrës në Korenë e Jugut , pasi ata mundën Japoninë për të fituar medaljen e artë në Lojërat Aziatike 2018.

Por vrulli po rritet për një ndryshim që njeh kontributin e madh të dhënë nga yjet e popit të vendit. Vetëm BTS vlen më shumë se 3.54 miliardë dollarë (2.8 miliardë £) në vit për ekonominë e Koresë së Jugut, sipas një raporti të vitit 2018 nga Instituti i Kërkimeve Hyundai – ekuivalent me kontributin e dhënë nga 26 kompani të mesme. Instituti tha se grupi ishte arsyeja pse 800,000 turistë të huaj kishin vizituar vendin vitin e kaluar.

Koreja e Jugut, e cila teknikisht është ende në luftë me Korenë e Veriut, nuk i shikon me dashamirësi personazhet e famshëm që përpiqen të largohen nga shërbimi ushtarak. Steve Yoo, një aktor dhe këngëtar i njohur gjithashtu si Yoo Seung-jun, u deportua dhe iu ndalua hyrja në vend pasi ai shmangu rekrutim duke u bërë një shtetas i natyralizuar i SHBA-së në vitin 2002, disa muaj përpara se ai të duhej të hartohej. Ndërsa sondazhet tregojnë se shumica e koreano-jugorëve mbështesin një alternativë ndaj shërbimit të detyrueshëm ushtarak për BTS, disa shprehën shqetësimin se, pa udhëzime të qarta, një ndryshim në ligj mund të shfrytëzohet nga njerëz të famshëm më pak të merituar.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.