Koreja e Veriut feston 10-vjetorin e lidershipit të Kim Jong Un

12:47 11/04/2022

Gjatë qeverisjes së tij u kryen katër teste bërthamore dhe u zhvilluan raketa balistike

Koreja e Veriut vlerësoi lidershipin 10-vjeçar të Kim Jong Un, duke promovuar arritjet e tij politike në krye të Partisë së Punëtorëve të Koresë, por edhe zhvillimin e armëve bërthamore. Kim mori pushtetin kur u emërua komandant suprem i ushtrisë pasi babai i tij, Kim Jong Il, vdiq në Dhjetor 2011. Familja Kim ka qeverisur shtetin njëpartiak gjatë gjithë historisë së saj.

Një sërë aktivitetesh janë planifikuar për 110-vjetorin e lindjes së Kim Il Sung, themeluesit të Koresë së Veriut dhe gjyshit të Kim Jong Un.

Imazhet satelitore kanĂ« zbuluar trupat e KoresĂ« sĂ« Veriut duke u praktikuar pĂ«r njĂ« paradĂ« ushtarake qĂ« mund tĂ« mbahet kĂ«tĂ« javĂ«. Muajin e kaluar Koreja e Veriut kreu njĂ« test tĂ« plotĂ« tĂ« njĂ« rakete balistike ndĂ«rkontinentale me njĂ« rreze minimale prej 5,500 kilometrash, pĂ«r herĂ« tĂ« parĂ« qĂ« nga viti 2017, duke i dhĂ«nĂ« fund njĂ« moratoriumi pĂ«r teste tĂ« tilla.

Nën qeverisjen e Kim Koreja e Veriut kreu katër nga gjashtë testet e saj bërthamore dhe zhvilloi raketa masive balistike ndërkontinentale që analistët besojnë se mund të jenë në gjendje të godasin kudo në Shtetet e Bashkuara.

Lideri komunist ka hapur njĂ« epokĂ« tĂ« re pĂ«r KorenĂ« e Veriut si njĂ« komb i fuqishĂ«m socialist qĂ« pĂ«rparon dhe zhvillohet. Kim Ă«shtĂ« zotuar tĂ« pĂ«rmirĂ«sojĂ« jetĂ«n e banorĂ«ve dhe Ă«shtĂ« pĂ«rpjekur tĂ« nxisĂ« ekonominĂ« e KoresĂ« sĂ« Veriut, por ajo pĂ«soi tkurrje tĂ« mĂ«dha vitet e fundit pasi u godit nga sanksionet ndĂ«rkombĂ«tare, masat e bllokimit tĂ« Covid-19 dhe moti i keq. AgjencitĂ« e OKB-sĂ« kanĂ« paralajmĂ«ruar pĂ«r kriza tĂ« mundshme humanitare.

Klan News

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.