Koreja e Veriut lëshon raketën më të fuqishme me rreze më të gjatë, SHBA reagon: Destabilizim!

Koreja e Veriut lëshoi atë që dukej të ishte raketa më e fuqishme që ka testuar që kur presidenti amerikan, Joe Biden, mori detyrën, ndoshta duke shkelur një pezullim të vetë-imponuar për testimin e armëve me rreze më të gjatë dhe duke shkaktuar dënime nga Shtetet e Bashkuara dhe aleatët e saj.

Ushtria japoneze dhe koreano-jugore thanë se raketa e lëshuar të dielën udhëtoi në një trajektore të ngritur, me sa duket për të shmangur hapësirat territoriale të fqinjëve, dhe arriti një lartësi maksimale prej 2,000 km (1,242 milje) dhe udhëtoi 800 km (497 milje) përpara se të ulej në deti.

Detajet e fluturimit sugjerojnë se Koreja e Veriut testoi raketën e saj balistike me rreze të gjatë veprimi që nga viti 2017, kur dy herë fluturoi raketa balistike me rreze të mesme veprimi (IRBM) mbi Japoni dhe testoi veçmas tre raketa balistike me rreze veprimi ndërkontinental (ICBM) që demonstruan rrezen e mundshme të të arrijnë thellë në atdheun amerikan.

Testi i së dielës ishte raundi i shtatë i lëshimeve të armëve të Koresë së Veriut këtë muaj. Ritmi jashtëzakonisht i shpejtë i testeve tregon synimin e saj për të bërë presion mbi administratën e Bidenit mbi negociatat e ngecura prej kohësh bërthamore pasi vështirësitë e lidhura me pandeminë shkaktojnë tronditje të mëtejshme në një ekonomi të thyer nga dekada të keqmenaxhimit dhe sanksioneve gjymtuese të udhëhequra nga SHBA mbi programin e saj të armëve bërthamore.

“Shtetet e Bashkuara i dënojnë këto veprime dhe i bëjnë thirrje [Koresë së Veriut] që të përmbahet nga aktet e mëtejshme destabilizuese,” tha komanda e ushtrisë amerikane Indo-Paqësor në një deklaratë pas lëshimit të së dielës.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts