Koreja e Veriut mbetet e pavaksinuar 2 vjet pas pandemisë

Koreja e Veriut është që nga ky muaj një nga dy vendet e vetme, së bashku me Eritrenë, që nuk kanë administruar vaksina kundër COVID-19, pavarësisht përpjekjeve të vazhdueshme ndërkombëtare për të furnizuar vendin e fshehtë me vaksina.

Pheniani vitin e kaluar refuzoi gati dy milionë doza të vaksinave AstraZeneca dhe gati tre milionë doza të vaksinave Sinovac të ofruara nga programi ndërkombëtar COVAX. Vendi kishte kërkuar që vaksinat e Sinovac në vend të tyre të ri-ndahen në vendet e prekura rëndë.

Gati 250,000 doza tĂ« vaksinave Novavax tĂ« caktuara pĂ«r KorenĂ« e Veriut nga COVAX u anuluan nĂ« fillim tĂ« kĂ«tij viti, me sa duket pĂ«r shkak tĂ« mungesĂ«s sĂ« pĂ«rgjigjes nga Pheniani. EkspertĂ«t thonĂ« se pakĂ«naqĂ«sia e Phenianit me numrin dhe llojin e vaksinave tĂ« ofruara ka tĂ« ngjarĂ« t’i shtyjĂ« ata tĂ« refuzojnĂ« dĂ«rgesat.

“Vaksinat e ofruara pĂ«r KorenĂ« e Veriut deri mĂ« tani janĂ« kryesisht ato nga AstraZeneca dhe Sinovac. Ajo qĂ« Pheniani dĂ«shiron janĂ« vaksinat e prodhuara nĂ« SHBA, tĂ« tilla si ato nga Pfizer”, tha pĂ«r ABC News Lee Wootae, drejtor dhe studiues nĂ« Institutin Korean pĂ«r Unifikimin KombĂ«tar.

Një tjetër ekspert vuri në dukje se Koreja e Veriut hodhi poshtë ofertën e vaksinës sepse nuk përmbushte sasinë që dëshironte regjimi i izoluar.

“Nuk Ă«shtĂ« e paarsyeshme qĂ« Pheniani tĂ« vendosĂ« se administrimi i njĂ« sasie kaq tĂ« vogĂ«l dozash do tĂ« kishte pak efekt”, tha pĂ«r ABC News Shin Young-jeon, profesor nĂ« Kolegjin e MjekĂ«sisĂ« Universitare Hanyang.

Disa besojnë se ngurrimi i Phenianit ndikohet kryesisht nga gjykimi politik.

“Mesazhi se Koreja e Veriut kapĂ«rceu njĂ« krizĂ« mjekĂ«sore me ndihmĂ«n e vaksinave tĂ« prodhuara nĂ« SHBA do tĂ« jetĂ« e vĂ«shtirĂ« pĂ«r regjimin e Kim Jong Un tĂ« justifikohet, duke marrĂ« parasysh qĂ«ndrimin e tij kritik ndaj SHBA-sĂ«,” tha Lim Eul Chul, njĂ« profesor nĂ« Universitetin Kyungnam.

Regjimi i fshehtë mund të ketë pasur gjithashtu problem me mundësinë e mbikëqyrjes ndërkombëtare. Kushti për marrjen e vaksinave mund të mos ketë qenë një perspektivë komode për Phenianin, duke pasur parasysh gjendjen e izolimit total të vendit.

“QĂ« Pheniani tĂ« pranojĂ« ofertat e vaksinave, duhet tĂ« garantojĂ« njĂ« plan transparent tĂ« shpĂ«rndarjes sĂ« vaksinave. Kjo do tĂ« thotĂ« tĂ« lejohen monitoruesit ndĂ«rkombĂ«tarĂ« tĂ« hyjnĂ« nĂ« vend dhe t’i lejosh ata tĂ« ndĂ«rhyjnĂ« me mĂ«nyrĂ«n se si po shpĂ«rndahet vaksina dhe kujt”, shtoi Lim.

PĂ«r t’u bĂ«rĂ« pjesĂ« e grupit “Balkanweb” mjafton tĂ« klikoni: Join Group dhe kĂ«rkesa do t’ju aprovohet menjĂ«herĂ«. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.