Koreja e Veriut “nuk i përgjigjet” SHBA-së

13:36 14/03/2021

Administrata e Presidentit të SHBA-së Joe Biden thotë se ka qenë duke u përpjekur të kontaktojë qeverinë e Koresë së Veriut që nga Shkurti, por ende nuk ka marrë një përgjigje. Zyrtarët thanë se Uashingtoni ishte përpjekur të mbërrinte në Pyongyang në disa mënyra të ndryshme për të parandaluar përshkallëzimin e tensioneve.

SHBA dhe Koreja e Veriut kanë mosmarrëveshje rreth programeve të raketave bërthamore dhe balistike të Koresë së Veriut. Në tri takime midis paraardhësit të Biden, Donald Trump dhe Kim Jong-un të Koresë së Veriut u arrit shumë pak.

Bisedimet nga këto takime dështuan për të bindur Korenë e Veriut të heqë dorë nga armët bërthamore, një kërkesë kryesore e SHBA dhe fuqive të tjera perëndimore.

Media shtetërore e Koresë së Veriut ende nuk e ka pranuar faktin që Joe Biden është tani presidenti amerikan.

Përpjekjet e SHBA-së për të komunikuar me Pyongyang kanë përfshirë “New York Channel”, përmes misionit të Koresë së Veriut në Kombet e Bashkuara.

Një zyrtar amerikan ka thënë për agjencinë e lajmeve Reuters se kishte pasur “përpjekje të shumta” për t’u angazhuar me Korenë e Veriut, por asnjë kontakt domethënës nuk është vendosur për më shumë se 12 muaj, i cili përfshin pjesën më të madhe të vitit të fundit të Donald Trump si president./tvklan.al

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.