Koreja e Veriut provon dy raketat e reja balistike

08:29 25/03/2021

Koreja e Veriut ka lëshuar dy raketat e reja balistike në Detin e Japonisë. Edhe pse vendit i është ndaluar të bëjë prova me raketa të tillë, regjimi i Kim Jong Un ka provuar armët kërcënuese.

ArmĂ«t shihen si njĂ« kĂ«rcĂ«nim nga KĂ«shilli i Sigurimit nĂ« OrganizatĂ«n e Kombeve tĂ« Bashkuara, por sĂ«rish Koreja e  Veriut ka vendosur qĂ« ti provojĂ«.

Pas lëshimit të raketave balistike, që janë të parat pas marrjes së detyrës nga Joe Biden, kanë ardhur reagimet e para ndërkombëtare. Japonia dhe Koreja e Jugut e kanë dënuar provën.

Po ashtu edhe nga SHBA ka ardhur njĂ« reagim. Komanda e PaqĂ«sorit tĂ« SHBA, e cila mbikĂ«qyr forcat ushtarake nĂ« rajonin e Azi-PaqĂ«sorit, tha se prova Ă«shtĂ« “kĂ«rcĂ«nim nga programi i armĂ«ve tĂ« paligjshme tĂ« KoresĂ« sĂ« Veriut paraqet pĂ«r fqinjĂ«t e saj dhe komunitetin ndĂ«rkombĂ«tar“.

Lëshimi i këtyre dy raketave të rrezikshme bëhet disa ditë pasi Koreja e Veriut ka provuar dhe dy raketa të tjera jo-balistike./tvklan.al

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *