Koreja e Veriut “sfidon” komunitetin ndërkombëtar, lëshon dy raketa balistike në Detin e Japonisë

PENIANI

Koreja e Veriut ka qëlluar dy raketa balistike në Detin e Japonisë, thotë SHBA dhe kjo është prova e parë e tillë që kur Joe Biden u bë president i SHBA.

Penjani e ka të ndaluar të provojë raketa balistike, të konsideruara armë kërcënuese, sipas rezolutave të Këshillit të Sigurimit të KB. Të dyja shtetet së bashku, Japonia dhe Koreja e Jugut e kanë dënuar provën, shkruan BBC.

Kjo vjen vetëm disa ditë pasi Koreja e Veriut thuhet se lëshoi dy raketa jo-balistike në Detin e Verdhë. Japonia tha se asnjë mbetje nuk kishte rënë brenda ujërave të saj territoriale.

Komanda e Paqësorit e SH.B.A.-së, e cila mbikëqyr forcat ushtarake në rajonin e Azi-Paqësorit, tha të enjten se prova theksoi “kërcënimin që programi i armëve të paligjshme të Koresë së Veriut paraqet për fqinjët e saj dhe komunitetin ndërkombëtar”.

Të martën, Koreja Veriore uli një raketë jo-balistike e cila u zhvillua gjatë fundjavës, duke thënë se SHBA nuk e konsideruan këtë gjë si një provokim. Ata raketa me rreze të shkurtër mendohej të ishin ose artileri ose raketa lundrimi, të cilat nuk

janë të ndaluara sipas rezolutave të Këshillit të Sigurimit të KB mbi Korenë e Veriut.

Prova e së enjtes vjen gjithashtu disa ditë pasi SHBA pasi përplasje me Korenë Veriore për Mun Chol Myung, që u ekstradua nga Malajzia. Mun është një biznesmen i akuzuar për pastrim parash përmes sistemit financiar të SHBA për të siguruar sende luksoze në Korenë e Veriut.

Incidenti zemëroi Korenë e Veriut aq shumë sa ndërpreu lidhjet diplomatike me Malajzinë.

(Balkanweb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.