Korrupsion dhe nxitje të urrejtjes sociale, dënohet me 8 vite burg gazetari investigativ në Bjellorusi

Në Bjellorusi, gjykata e Minskut ka dënuar gazetarin investigativ Syarhey Satsuk me tetë vite burg.

Akuzat lidhen me korrupsion, nxitje të urrejtjes sociale dhe shpërdorim detyre. Lajmi është bërë me doje nga Radio Liberty.

Satsuk, drejtor i gazetës, Yezhendevnik u arrestua në dhjetor të 2021 dhe konsiderohej i burgosur politik.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com