Kosova e Serbia me sytë nga Brukseli, Bislimi dhe Petkoviç takohen sot për situatën dhe dialogun

Kosova dhe Serbia do të ulen ditën e sotme në tryezën e dialogut për herë të parë pas reciprocitetit të targave.

Në Bruksel do të takohen shefat e grupeve negociatore, Besnik Bislimi nga Kosova dhe Petar Petkoviç nga Serbia.

Ata do të diskutojnë për dialogun dhe tensionet në Veri teksa në prani të tyre do të jetë i dërguari i BE, Miroslav Lajçak. Nuk dihet nëse në takim do të marrë pjesë diplomati i lartë amerikan, të dërguarit Gabriel Escobar.

Ndërkohë në Veri të Kosovës është dita e dhjetë e bllokadës nga protestuesit serbë dhe i vetmi propozim që ka pranuar Vuçiç deri më tani është dialogu në nivel negociatorësh.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *