Kosova nis vaksinimin masiv më 15 qershor, deri në fund të vitit pritet të injektohen rreth 70% e popullatës

Në Kosovë është duke vazhduar vaksinimi i qytetarëve me vaksinën antiCOVID, ku sipas planit të hartuar nga Ministria e Shëndetësisë, më datën 15 qershor pritet të nisë vaksinimi masiv i popullatës.

Nga Ministria e Shëndetësisë kanë thënë për Telegrafin se janë duke punuar me komunat që të jenë gati për të filluar këtë proces më 15 qershor.

“Ministria e Shëndetësisë ka hartuar Planin e Veprimit për vaksinim masiv të popullatës, që duhet të nis nga data 15 qershor. Plani është i publikuar në web tek rubrika COVID-19. MSH po punon me komunat që kapacitetet humane, logjistika dhe çështjet e tjera të jenë gati për të filluar këtë proces, që synon vaksinimin e 60 – 70 % të popullatës që duhet vaksinuar deri në fund të këtij viti, me vaksinën kundër COVID-19”, thuhet në përgjigjen e MSH-së të dhënë për Telegrafin.

Vlen të përmendet se Kosova ka nisur vaksinimin e qytetarëve më datën 29 mars, ku deri tani janë vaksinuar mbi 90 mijë qytetarë, kurse javëve të fundit në vend ka rënë edhe numri i të infektuarve me COVID-19, e po ashtu edhe rastet e vdekjes.

Sipas të dhënave të publikuar nga Ministria e Shëndetësisë, raste aktive me COVID-19 janë 733.

MSH në vazhdimësi është duke bërë thirrje që qytetarët të aplikojnë për të marrë vaksinën kundër COVID-19, ku të gjithë qytetarët mbi moshën 18 vjeç kanë të drejtë të aplikojnë.

Sa i përket masave antiCOVID, Kosova ka lehtësuar ato javë më parë, ku ka larguar orën policore, si dhe sektori i gastronomisë është lejuar të punojë deri në ora 23:00.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *