Kozmonautët rusë u shfaqën në bordin e anijes kozmike me ngjyrat e flamurit ukrainas, reagon Rusia: Çmenduri! Ndonjëherë e verdha është thjesht e verdhë

Agjencia ruse e hapësirës ka hedhur poshtë raportet e medias perëndimore që sugjerojnë se kozmonautët rusë që bashkohen me Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës (ISS) kishin veshur kostume të verdha me thekse blu në mbështetje të Ukrainës .

“Ndonjëherë e verdha është thjesht e verdhë,” tha shërbimi për shtyp i Roscosmos në kanalin e tij Telegram. Kostumet e fluturimit të ekuipazhit të ri janë bërë në ngjyrat e stemës së Universitetit Teknik Shtetëror të Moskës Bauman, nga i cili u diplomuan të tre kozmonautët … Të shohësh flamurin ukrainas kudo dhe në gjithçka është çmenduri.

Kur u pyet për kostumet gjatë një konference për shtyp të transmetuar drejtpërdrejt nga ISS të premten, komandanti i misionit Oleg Artemyev tha: “Çdo ekuipazh zgjedh një ngjyrë që duket ndryshe. Ishte radha jonë për të zgjedhur një ngjyrë. E vërteta është se ne kishim grumbulluar shumë pëlhurë të verdhë, kështu që duhej ta përdornim. Kjo është arsyeja pse ne duhej të vishnim kostume fluturimi të verdha.”

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.