Kremlini: Biden-Putin, bisedime virtuale më 7 dhjetor

23:28 04/12/2021

Kremlini njoftoi se Presidenti Joe Biden dhe ai rus Vladimir Putin do të zhvillojnë një telefonatë me video të martën. Ky zhvillim vjen ndërsa tensionet mes Shteteve të Bashkuara dhe Rusisë po përshkallëzohen, për shkak të rritjes së numrit të trupave ruse të dislokuara në kufirin me Ukrainën, çka po shihet si shenjë e një ofensive të mundshme ushtarake.

ZĂ«dhĂ«nĂ«si i Kremlinit Dmitry Peskov njoftoi tĂ« shtunĂ«n rreth bisedĂ«s, nĂ«pĂ«rmjet agjencinĂ« shtetĂ«rore ruse tĂ« lajmeve ‘RIA Novosti’. Ai tha se biseda do tĂ« zhvillohet nĂ« mbrĂ«mje.

“PresidentĂ«t do tĂ« vendosin vetĂ« se sa do tĂ« zgjasĂ« biseda“, tha ai.

Shtëpia e Bardhë nuk ka bërë ende komente rreth këtij njoftimi.

NjĂ« zyrtar amerikan i tha agjecisĂ« sĂ« lajmeve ‘Reuters’ tĂ« shtunĂ«n, se Presidenti Biden dĂ«shiron tĂ« diskutojĂ« rreth shqetĂ«simeve tĂ« Uashingtonit mbi rritjen e pranisĂ« ushtarake ruse nĂ« kufirin me UkrainĂ«n, si dhe çështje tĂ« stabilitetin strategjik, kibernetik e çështje rajonale.

Udhëheqësit e dy vendeve nuk kanë zhvilluar një bisedë mes tyre që nga muaji korrik, kur zoti Biden i kërkoi zotit Putin të ndalë bandat e hakerëve kriminalë me bazë në Rusi, që kanë orkestruar sulme kibernetike kundër Shteteve të Bashkuara. Presidenti Biden tha se Shtetet e Bashkuara do të ndërmarrin çdo hap të nevojshëm për të mbrojtur infrastrukturën e tyre jetike, nga çdo sulm i tillë.

Rusia këmbëngul që Uashigtoni të garantojë që Ukraina nuk do të pranohet në NATO. Por Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s Jens Stoltenberg, e bëri të qartë javën e kaluar se Rusia nuk ka asnjë rol në planet e zgjerimit me vendet e tjera.

Zbulimi amerikan: Rusia po planifikon një ofensivë të mundshme ndaj Ukrainës

TĂ« premten Presidenti Joe Biden deklaroi se do ta bĂ«jĂ« “tejet tĂ« vĂ«shtirĂ«â€ pĂ«r Presidentin rus Vladimir Putinin tĂ« ndĂ«rmarrĂ« veprime ushtarake nĂ« UkrainĂ«, komente qĂ« pasuan njoftimet nga zyrtarĂ« amerikanĂ« tĂ« zbulimit, se Moska do tĂ« nisĂ« njĂ« ofensive tĂ« mundshme ushtarake ndaj UkrainĂ«s nĂ« fillim tĂ« vitit 2022.

Sipas një zyrtari të administratës Biden, i cili foli në kushte anonimiteti, rusët po planifikojnë të vendosin rreth 175,000 trupa dhe pothuajse gjysma e tyre janë vendosur tashmë përgjatë pikave të ndryshme pranë kufirit me Ukrainën.

Kjo vjen pasi Rusia i ka parashtruar Presidentit Biden njĂ« kĂ«rkesĂ« pĂ«r tĂ« garantuar qĂ« Ukraina, nuk do tĂ« lejohet t’i bashkohet NATO-s.

Zyrtari shtoi se planet parashikojnë lëvizjen e 100 grupeve taktike të batalioneve ruse së bashku me forca të blinduara, artileri e pajisje.

Zyrtarët e zbulimit kanë parë gjithashtu një rritje në përpjekjet e propagandës ruse, për të denigruar Ukrainën dhe NATO-n, përpara sulmit të mundshëm.

I pyetur të premten në mbrëmje, në lidhje me gjetjet e agjencive të zbulimit, zoti Biden përsëriti shqetësimet e tij lidhur me provokimet që vijnë nga Rusia.

“Ne kemi qenĂ« tĂ« vetĂ«dijshĂ«m pĂ«r veprimet e RusisĂ« pĂ«r njĂ« kohĂ« tĂ« gjatĂ« dhe presim qĂ« tĂ« kemi njĂ« diskutim tĂ« gjatĂ« me Putinin”, tha Presidenti Biden.

ZyrtarĂ« dhe ish-diplomatĂ« amerikanĂ« thonĂ« se ndĂ«rsa Presidenti Putin qartĂ«sisht po hedh bazat pĂ«r njĂ« sulm tĂ« mundshĂ«m, ushtria e UkrainĂ«s Ă«shtĂ« e armatosur dhe e pĂ«rgatitur mĂ« mirĂ«, krahasuar me vitet e kaluara dhe se sanksionet qĂ« PerĂ«ndimi po kĂ«rcĂ«non tĂ« vendosĂ« ndaj MoskĂ«s, do t’i shkaktonin dĂ«me serioze ekonomisĂ« ruse. Mbetet e paqartĂ« nĂ«se zoti Putin synon tĂ« bĂ«jĂ« pĂ«rpara, me atĂ« qĂ« do tĂ« ishte njĂ« ofensivĂ« e rrezikshme, thanĂ« zyrtarĂ«t.

MĂ« herĂ«t gjatĂ« ditĂ«s sĂ« premte, zoti Biden u zotua ta bĂ«jĂ« “shumĂ« mĂ« tĂ« vĂ«shtirĂ«â€ pĂ«r Presidentin rus qĂ« tĂ« ndĂ«rmarrĂ« veprime ushtarake ndaj UkrainĂ«s dhe tha se nismat e reja qĂ« vijnĂ« nga administrata e tij synojnĂ« ta pengojnĂ« agresionin rus.

Kremlini tha tĂ« premten se zoti Putin do tĂ« kĂ«rkonte garanci pĂ«r moszgjerim tĂ« NATO-s me UkrainĂ«n gjatĂ« bisedimeve me Presidentin Biden. Por Presidenti Biden tha tĂ« premten “se ai nuk do tĂ« pranonte vijĂ« tĂ« kuqe nga askush”./VOA

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.