Kremlini: Disa të arrestuar për sulmin e dështuar në tubacionin “Rrjedha Turke”

Kremlini thotë se disa persona u arrestuan gjatë një sulmi të dështuar në tubacionin e gazit TurkStream në territorin rus, njoftoi agjencia e lajmeve Interfax.

Rusia thotë se po rrit sigurinë në tubacionin TurkStream, i cili transporton gazin rus në Turqi, mes këputjeve të pashpjegueshme në tubacionet e gazit Nord Stream në Detin Baltik dhe një rrjedhje nafte në tubacionin Druzhba në Poloni.

Në një takim mes Vladimir Putinit dhe Erdoganit të Turqisë sot, lideri rus i propozoi homologut të tij turk që Moska të mund të eksportonte më shumë gaz përmes Turqisë dhe ta kthente atë në një “nyje të re furnizimi”, duke u përpjekur të ruante levën energjetike të Rusisë mbi Evropën.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *