Kremlini kundërshton pretendimet se Wagner i ka dorëzuar armë Hezbollahut

Zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov hodhi poshtë të premten pretendimet se grupi paraushtarak Wagner i transferoi sistemet e mbrojtjes ajrore lëvizjes Hezbollah në Liban .

Nëse SHBA ka shqetësime në këtë drejtim, mund të përdorë kanalet ekzistuese të komunikimit ushtarak me homologët rusë dhe t’i pyesë ata drejtpërdrejt, tha Peskov në një konferencë shtypi në Moskë.

“De fakto një grup i tillë (Wagner) nuk ekziston, kështu që të gjitha këto spekulime si rregull janë të pabaza, të pabaza … ka kanale komunikimi emergjente, nëse ka ndonjë shqetësim të mundshëm, ato mund të sillen gjithmonë në ushtrinë tonë.” tha ai.

Peskov refuzoi të komentojë mbi raportet se Pavel Prigozhin , djali i ish-udhëheqësit të Wagner, Yevgeny Prigozhin, tani drejton grupin.

Mediat ruse kishin raportuar se Wagner rifilloi rekrutimin, pasi Pavel mori përsipër të ishte udhëheqës pas vdekjes së babait të tij në një aksident avioni në gusht.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts