Kremlini reagon pas sulmit të anijes cisternë nga Ukraina, Ministria e Mbrojtjes: Përgjegjësit do ndëshkohen!

kremlini reagon pas sulmit te anijes cisterne nga ukraina ministria e mbrojtjes pergjegjesit do ndeshkohen

Rusia do të përgjigjet pas atij që e quan një “sulm terrorist në një anije civile” në ngushticën e Kerçit dhe do të ndëshkojë ata që janë përgjegjës, thotë ministria e mbrojtjes.

Lajmërimi ka ardhur pasi një anije, e identifikuar si një cisternë Sig, u godit nga një sulm me dron rreth 27 km në jug të urës Kerç, që lidh Krimenë e pushtuar dhe Rusinë mbrëmjen e kaluar.

Shërbimi i sigurisë i Ukrainës mori përgjegjësinë për sulmin, me një dron të mbushur me 450 kilogramë eksplozivë, që u përdor për sulmin.

Pasi dënoi sulmin, Maria Zakharova, zëdhënëse e ministrisë së mbrojtjes, tha se Rusia “do t’i përgjigjet” sulmit.

“Nuk mund të ketë asnjë justifikim për veprime të tilla barbare, ato nuk do të mbeten pa përgjigje dhe autorët dhe autorët e tyre në mënyrë të pashmangshme do të ndëshkohen”, tha ajo.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts