Kreu i Istogut Haki Rugova shpallet fajtor, dënohet me 1 vit burgim

Kryetari i Komunës së Pejës, Haki Rugova, është dënuar me një vit burgim efektiv për rastin ku ai akuzohej nga Prokuroria Themelore në Gjakovë për konflikt interesi.

Sipas aktgjykimit tĂ« shpallur nga kryetari i trupit gjykues, gjykatĂ«si Sami Sharaxhiu, ndaj tij u shqiptua edhe dĂ«nimi plotĂ«sues dhe atĂ«, ndalimi i ushtrimit tĂ« funksioneve publike nĂ« afat prej njĂ« viti, raporton “Betimi pĂ«r DrejtĂ«si”.

Sipas aktakuzĂ«s sĂ« ngritur mĂ« 26 mars 2018, nga Prokuroria Themelore e GjakovĂ«s, Haki Rugova akuzohet se duke vepruar si kryetar i KomunĂ«s sĂ« Istogut, mĂ« 1 gusht 2014 ka nĂ«nshkruar kontratĂ« me kompaninĂ« “Ma-Con” sh.p.k. pĂ«r ndĂ«rtimin e kanalizimit pĂ«r fshatrat CercĂ« dhe LubozhdĂ«.

Sipas aktakuzĂ«s, nĂ« momentin e lidhjes sĂ« kontratĂ«s pĂ«r kryerjen e punĂ«ve ndĂ«rtimore nĂ« mes tĂ« KomunĂ«s sĂ« Istogut dhe kompanisĂ« “Ma-Con” sh.p.k. drejtor i firmĂ«s ka qenĂ« Gani Rugova dhe çmimi i kontratĂ«s ka qenĂ« 289,119.85 euro.

Organi i akuzës pretendon se me anë të këtyre veprimeve, i akuzuari Rugova i ka mundësuar interes financiar vëllait të tij, Gani Rugovës, andaj e akuzon se ka kryer veprën penale të konfliktit të interesit.

Fillimisht kjo lëndë ishte dërguar në Prokurorinë Themelore në Pejë, përkatësisht ajo i ishte deleguar prokurorit Haxhi Sinanaj.

Por ky i fundit, më 17 janar 2018 me shkresë i ishte drejtuar ish-kryeprokurorit të Prokurorisë Themelore në Gjakovë, Ali Selimaj dhe pas konsultimit me ish-kryeprokurorin e Prokurorisë së Apelit, Haxhi Derguti, si dhe me kryeprokurorin e Pejës, Agim Kurmehaj, lënda është deleguar në Prokurorinë Themelore në Gjakovë.

“Arsyeja e dĂ«rgimit nĂ« kompetencĂ« tĂ« kĂ«saj çështjeje juridike penale pĂ«r tĂ« pandehurin Haki Rugova, Ă«shtĂ« fakti se me tĂ« njĂ«jtin qĂ« njĂ« kohĂ« tĂ« gjatĂ« njihemi dhe jemi nĂ« raporte shoqĂ«rore, andaj pĂ«r tĂ« qenĂ« njĂ« hetim i drejtĂ« dhe i pavarur, pas konsultimit me kryeprokurorin e Apelit dhe kryeprokurorin e ProkurorisĂ« Themelore nĂ« GjakovĂ«, jemi dakorduar qĂ« kĂ«tĂ« çështje penale ta dĂ«rgojmĂ« nĂ« kompetencĂ« tĂ« ProkurorisĂ« Themelore nĂ« GjakovĂ«â€, kishte shkruar prokurori Haxhi Sinanaj.

Haki Rugova, në zgjedhjet lokale të vitit 2017 kishte fituar edhe një mandat tjetër, për herë të tretë, në krye të Komunës së Istogut.

PĂ«r t’u bĂ«rĂ« pjesĂ« e grupit “Balkanweb” mjafton tĂ« klikoni: Join Group dhe kĂ«rkesa do t’ju aprovohet menjĂ«herĂ«. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.