Kreu i këshillit shtetëror të Libisë u bën thirrje votuesve të mos marrin pjesë në zgjedhje

Khaled al-Meshri, kryetar i Këshillit të Lartë të Shtetit të Libisë, të martën u bëri thirrje votuesve që të mos marrin pjesë në zgjedhjet e ardhshme.

Al-Meshri i bëri komentet e tij gjatë një takimi me anëtarët e këshillit, përfaqësuesit e parlamentit dhe disa ambasadorë në Libi.

Al-Meshri u bëri thirrje libianëve që të mos marrin pjesë në zgjedhje dhe të demonstrojnë në mënyrë paqësore kundër zgjedhjeve përpara selisë së Misionit Mbështetës të OKB-së në Libi dhe komisionit zgjedhor.

Ai shprehu kundërshtimin e tij ndaj ligjeve zgjedhore të nxjerra nga Dhoma e Përfaqësuesve, duke i përshkruar ato si “të turpshme”.

Më shumë se 2.8 milionë votues libianë pritet të votojnë për të zgjedhur një president në zgjedhjet e 24 dhjetorit, si pjesë e një udhërrëfyesi të miratuar nga Forumi i Dialogut Politik Libian i sponsorizuar nga OKB.

Zgjedhjet parlamentare në Libi, të planifikuara fillimisht të mbaheshin në të njëjtën ditë me zgjedhjet presidenciale, janë shtyrë për në janar 2022.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *