Kreu i NATO-s apel vendeve anëtare, Stoltenberg: Armatosja e Ukrainës duhet të jetë prioritet, jo mbrojtja e vet

kreu i nato s apel vendeve anetare stoltenberg armatosja e ukraines duhet te jete prioritet jo mbrojtja e vet
kreu i nato s apel vendeve anetare stoltenberg armatosja e ukraines duhet te jete prioritet jo mbrojtja e vet

Anëtarët e NATO-s duhet të kenë prioritet armatosjen e Ukrainës në vend të forcimit të aftësive të tyre mbrojtëse, tha të mërkurën sekretari i përgjithshëm i bllokut ushtarak, Jens Stoltenberg.

“Një pjesë e përpjekjes së rëndësishme që po bëjmë tani në të gjithë aleancën e NATO-s është për të rritur shpërndarjen e sistemeve tona të mbrojtjes ajrore në Ukrainë”, u tha Stoltenberg gazetarëve në Bruksel.

“Por Ukraina ka nevojë edhe më shumë. Kjo është arsyeja pse nëse aleatët përballen me një zgjedhje midis përmbushjes së objektivave të aftësisë së NATO-s dhe ofrimit të më shumë ndihmë për Ukrainën, mesazhi im është i qartë: dërgoni më shumë në Ukrainë.”

Stoltenberg vuri në dukje Danimarkën si “një shembull të fortë” pasi u zotua në shkurt të dhuronte të gjithë artilerinë e saj në Kiev. Ai vlerësoi Danimarkën dhe Holandën për planet e tyre për të siguruar avionë luftarakë F-16, duke shtuar se ai ishte “i inkurajuar” nga lajmi se Kongresi amerikan pritet së shpejti të votojë për ndihmë shtesë për Ukrainën, pas vonesës disa mujore.

Apeli i shefit të NATO-s vjen në një kohë kur shtetet anëtare po luftojnë për të ofruar sasi të mjaftueshme armësh në Ukrainë pa i varfëruar rezervat e tyre dhe pa rrezikuar sigurinë. Zyrtarët në Kiev kanë fajësuar mungesën e municioneve për kundërsulmin e dështuar të vitit të kaluar, si dhe humbjet e fundit në fushën e betejës.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts