Kreu i talebanëve Baradar pritet si hero, rikthehet pas 20 vitesh në atdhe

14:30 18/08/2021

Një prej themeluesve kryesore të rrjetit te talebanëve te rikthyer tashme ne pushtet ne Kabul ka mbërritur në Afganistan pas 20 vitesh në mërgim ku vendasit kane brohoritur në drejtim të autokolonës së tij.

Mullah Abdul Ghani Baradar eshte në mesin e disa anëtarëve të udhëheqjes së lartë të talebanëve. Baradar ka udhëtuar nga Katari drejt Kandaharit qytetit jugor afgan i njohur si vendlindja e tyre shpirtërore e talebaneve. Zëdhënësi i talebanëve, Dr. M. Naeem ka publikuar pamjet e uljes së tij nga avioni dhe një autokolonë me xhipa që mbante flamurin e bardhë të organizatës.

Baradar, kreu i zyrës politike të talebanëve, pritet qe të bëhet udhëheqësi i ardhshëm i vendit, pas rënies së regjimit të mëparshëm të mbështetur nga SHBA.

53-vjeçari ka qenë numri dy i talebaneve nën ish-shefin Mullah Mohammed Omar, mbështetja e të cilit për udhëheqësin e Al-Kaedës Osama bin Laden çoi në pushtimin e Afganistanit pas sulmeve terroriste të 11 shtatorit.

Baradar, i lindur në provincën Uruzgan në 1968, u rrit në Kandahar, vendlindja e lëvizjes talebane dhe vazhdoi të luftojë me muxhahedinët kundër sovjetikëve në vitet 1980.

Më pas, ndërsa vendi u gjend në një luftë civile midis komandantëve të luftës, Baradar ngriti një shkollë islame në Kandahar me ish-komandantin e tij Mohammed Omar, dhe dy mullahët ndihmuan në krijimin e lëvizjes talebane, një ideologji e cila përqafoi ortodoksinë e ashpër dhe u përpoq për krijimin e një Emirati Islamik.

Talebanët morën pushtetin në vitin 1996 pasi pushtuan kryeqytetet provinciale para se të marshonin në Kabul, ashtu siç kanë bërë muajt e fundit, dhe Baradar vazhdoi të kryejë një numër rolesh të ndryshme gjatë sundimit pesëvjeçar të grupit.

Baradar ishte zëvendës ministër i mbrojtjes afgane kur SHBA pushtuan vendin në vitin 2001, dhe megjithëse u fsheh, ai mbeti aktiv në udhëheqjen e talebanëve në mërgim.

Baradar u lirua nga burgu në Pakistan tre vjet më parë me kërkesë të qeverisë amerikane. Vetëm nëntë muaj më parë, ai u fotografua me Sekretarin e Shtetit të Donald Trump, Mike Pompeo, për të nënshkruar një marrëveshje paqeje në Doha, e cila tani është e prishur.

Në vitin 2010, CIA e gjeti atë në qytetin pakistanez të Karaçit dhe në shkurt të atij viti shërbimi pakistanez pakistanez (ISI) e arrestoi atë.

Por në vitin 2018, Baradar u lirua me kërkesë të administratës Trump si pjesë e negociatave të tyre të vazhdueshme me talebanët në Katar, për të kuptuar se ai mund të ndihmojë ndërmjetësimin e paqes.

Ndërkohë në shkurt të vitit 2020, Baradar nënshkroi Marrëveshjen e Dohës, në të cilën SHBA u zotua të largohej nga Afganistani dhe se talebanët do të hynin në një marrëveshje për ndarjen e pushtetit me qeverinë e presidentit Ashraf Ghani në Kabul.

Klan News

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.