Krijoni një faqe interneti për biznesin tuaj

faqe interneti

Blini një emër domain

Ndihmoni audiencën tuaj dhe klientët, bashkëpunëtorët dhe kolegët tuaj të ardhshëm t’ju gjejnë duke shtuar një domen të personalizuar në faqen tuaj të internetit. Një domen, i quajtur ndonjëherë një adresë uebi ose URL, është vendi ku faqja juaj e internetit do të jetojë në internet. Nëse e mendoni faqen tuaj të internetit si shtëpinë tuaj, faqja juaj e internetit është hapësira aktuale fizike ku jetoni. Domeni juaj është si adresa e rrugës që i drejton njerëzit në vendndodhjen tuaj.

Kur zgjidhni një emër domeni, mendoni për fjalë kyçe që përputhen me qëllimin e faqes tuaj ose markën tuaj. Mbani në mend se ju gjithashtu mund të zgjidhni TLD-në tuaj. Një TLD, ose domen i nivelit të lartë, është pjesa e URL-së që pason periudhën e fundit, si p.sh. një .com, .org ose .net. Mund ta mbani të thjeshtë dhe të zgjidhni një TLD .com ose të bëheni kreativ dhe të zgjidhni një që është unik për industrinë ose biznesin tuaj, si .kafe për kafenenë tuaj.

Zgjidhni shabllonin e faqes tuaj të internetit

Nëse nuk jeni të sigurt se si dëshironi të duket faqja juaj, ju rekomandojmë të kaloni pak kohë për të menduar para se të filloni. Shfletoni disa nga faqet e internetit të kompanive të tjera që ju admironi për të parë se si ato i përcjellin mesazhet e tyre. Keni nevojë për hapësirë ​​për shumë imazhe të mëdha? Do të krijoni një blog? A do të hapni një dyqan online? Bërja e një liste të veçorive tuaja të dëshiruara do t’ju ndihmojë të gjeni shabllonin e duhur për të filluar.
Modelet tona të internetit të vlerësuara me çmime vijnë me faqe të para-ndërtuara që shfaqin përmbajtje dhe paraqitje të ndryshme, por kjo është vetëm një pikënisje. Çdo shabllon përfshin të njëjtat veçori dhe opsione stilimi, kështu që pavarësisht se cilin shabllon zgjidhni, ai mund të personalizohet për të krijuar një sajt që prezanton stilin, markën dhe vizionin tuaj në botë – nga blogjet minimaliste deri te portofolet e imazheve të plota.

theme te gateshme

Filloni të shtoni përmbajtjen tuaj

Filloni me bazat. Shto një faqe kontakti ose një seksion “Rreth”. Shkruani një përshkrim të biznesit ose markës tuaj në mënyrë që vizitorët të mund të mësojnë më shumë rreth tij. Shtoni imazhe të bukura që keni krijuar ose shtoni imazhe profesionale falas, me mirësjellje të Unsplash.
Shkruani postime në blog për të ndarë më shumë nga historia juaj. Organizoni dhe formatoni përmbajtjen në çfarëdo mënyre që dëshironi me seksione të personalizueshme të tërheqjes dhe lëshimit. Duke përdorur panelin Dizajn për të stiluar shkronjat, ngjyrat, hapësirat dhe veçoritë e tjera, ju ndërtoni një uebsajt të personalizuar sipas dizajnit tuaj. Të gjitha faqet e internetit të Squarespace kanë dizajn të integruar të përgjegjshëm, në mënyrë që përmbajtja juaj të përshtatet për pajisje dhe madhësi të ndryshme ekrani.

shto kontent

Përhapni fjalën

Shpërndaje në rrjetet sociale,

Tani që blogu juaj po funksionon, është koha që të filloni t’u tregoni të gjithëve për të. A ju pëlqen të përdorni mediat sociale? Shtoni lidhje në llogaritë tuaja në blogun tuaj. Pastaj thjesht ndani postimin tuaj të fundit të blogut në Facebook, Twitter, LinkedIn, Pinterest dhe Tumblr.

rrjetet sociale

Krijoni fushata me email

Po kërkoni të tregtoni biznesin tuaj të ri? Provoni fushatat me email. Krijoni përmbajtje emaili që rezonojnë me klientët tuaj dhe dallohen në kutitë e tyre hyrëse. Ju madje mund t’i plotësoni emailet me përmbajtjen që keni ndarë tashmë në faqen tuaj të internetit.

Vazhdoni të përditësoni faqen tuaj të internetit

Faqja juaj e internetit është zyrtarisht e hapur. Por kjo nuk do të thotë se puna juaj ka përfunduar. Përpiquni të shtoni përmbajtje të re në faqen tuaj të internetit me një frekuencë të caktuar, në mënyrë që ajo të mos bëhet bajate. Kjo do t’i inkurajojë vizitorët tuaj që të vazhdojnë të kthehen. Plus, duke e mbajtur faqen tuaj të përditësuar, njerëzit do të kenë gjithmonë akses në informacionet më të fundit nga ju ose kompania juaj. Dhe do të jeni në gjendje të përdorni përmbajtjen e re që shtoni në postime të ndryshme sociale, fushata me email ose postime të ardhshme në blog.

përditësoni faqen tuaj të internetit

Gjithashtu lexoni: Më i vogël se një kokërr bizele, shpiket roboti që mund të zëvendësojë bletët

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com