Krijuan vaksinën anti-Covid, Katalin Kariko dhe Drew Weissman fitojnë Çmimin Nobel

12:25 02/10/2023

Mjekët Katalin Kariko dhe Drew Weissman kanë fituar Çmimin Nobel në Mjekësi për krijimin e vaksinës anti-Covid.

Teknologjia mRNA e përdorur fillimisht si eksperimentale për vaksinën kundër Covid-19, dhe që është përdorur në të gjithë botën nga miliona qytetarë, ka rezultuar e suksesshme.

Dy mjekët do të ndajnë së bashku çmimin e fituar.

Teknologjia e aplikuar, mRNA tani po studiohet për të kuruar sëmundje të tjera, madje edhe kancerin.

/tvklan.al


Të ngjashmeBurimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne :bopta sotwww.botasot.al

Spread the love

Similar Posts