“Krim dhe dhunë që lidhen me kultivimin e marijuanës”, DASH thirrje qytetarëve amerikanë: Kujdes në Lazarat. Situata e sigurisë, e paqëndureshme


Departamenti Amerikan i Shtetit e ka cilësuar shqetësuese situatën e sigurisë në fshatin Lazarat të Gjirokastrës dhe për këtë arsye i bën thirrje qytetarëve amerikanë të kenë shumë kujdes.

dash

Ambasada amerikane në Tiranë ka shpërndarë Këshillimin e Udhëtimit për Shqipërinë, të përditësuar nga DASH, në të cilin thuhet se shtetasit amerikanë që vizitojnë apo jetojnë në Shqipëri, dhet “të bëni më shumë kujdes në Fshatin jugor të Lazaratit për shkak të krimit”.

“Situata e sigurisë në Lazarat mbetet e paqëndrueshme për shkak të krimit dhe dhunës që lidhen me kultivimin e marijuanës. Policia lokale ka aftësi të kufizuar për të mbrojtur dhe ndihmuar udhëtarët.

Qeveria amerikane nuk është në gjendje të ofrojë shërbime emergjente për qytetarët amerikanë në Lazarat pasi punonjësve të qeverisë amerikanë u ndalohet të udhëtojnë atje”, thuhet në postimin në faqen zyrtare të ambasadës amerikane në Tiranë.

Po ashtu, DASH i ka bërë thirrje qytetarëve amerikanë të rishqyrtojnë udhëtimet prej COVID-19 në Shqipëri, pasi vendi ynë është cilësuar me nivel të lartë infektimesh nga Qendrat për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC).

NJOFTIMI NGA AMBASADA AMERIKANE

Vendndodhja: Shqipëri

Ngjarja: Më 23 gusht 2021, Departamenti i Shtetit përditësoi Këshillimin e Udhëtimit për Shqipërinë.

Ju lutemi shihni Këshillimin e Udhëtimit më poshtë:

Niveli 3: Rishqyrtoni udhëtimet në Shqipëri për shkak të COVID-19.

Ushtroni kujdes të shtuar në Shqipëri për shkak të krimit.

Lexoni faqen e Departamentit të Shtetit COVID-19 para se të planifikoni ndonjë udhëtim ndërkombëtar.

Qendrat për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) kanë lëshuar një Njoftim Shëndeti të Nivelit 3 të Udhëtimit për Shqipërinë për shkak të COVID-19, duke treguar një nivel të lartë të COVID-19 në vend.

Rreziku juaj për të kontraktuar COVID-19 dhe zhvillimin e simptomave të rënda mund të jetë më i ulët nëse jeni plotësisht të vaksinuar me një vaksinë të autorizuar nga FDA.

Para se të planifikoni ndonjë udhëtim ndërkombëtar, ju lutemi rishikoni rekomandimet specifike të CDC për udhëtarët plotësisht të vaksinuar dhe të pavaksinuar.

Vizitoni faqen COVID-19 të Ambasadës për më shumë informacion mbi COVID-19 dhe kufizimet dhe kushtet e lidhura në Shqipëri.

Bëni më shumë kujdes në:

Fshatin jugor të Lazaratit për shkak të krimit.

Lexoni faqen e informacionit të vendit.

Nëse vendosni të udhëtoni në Shqipëri:

Shihni uebfaqen e Ambasadës së SHBA në lidhje me COVID-19.

Vizitoni faqen e CDC mbi Udhëtimet dhe COVID-19.

Regjistrohuni në Programin e Regjistrimit të Udhëtarëve të Zgjuar (STEP) për të marrë Sinjalizime dhe për ta bërë më të lehtë gjetjen tuaj në rast urgjence.

Ndiqni Departamentin e Shtetit në Facebook dhe Twitter.

Rishikoni Raportin e Krimit dhe Sigurisë për Shqipërinë.

Qytetarët që udhëtojnë jashte vendit duhet të kenë gjithmonë një plan emergjence për situatat emergjente. Rishikoni Listën e Kontrollit të Udhëtarëve.

Lazarat-Ushtroni Kujdes të Shtuar

Situata e sigurisë në Lazarat mbetet e paqëndrueshme për shkak të krimit dhe dhunës që lidhen me kultivimin e marijuanës. Policia lokale ka aftësi të kufizuar për të mbrojtur dhe ndihmuar udhëtarët.

Qeveria amerikane nuk është në gjendje të ofrojë shërbime emergjente për qytetarët amerikanë në Lazarat pasi punonjësve të qeverisë amerikanë u ndalohet të udhëtojnë atje.

Përditësimi i fundit: Rilidhet me përditësime të informacionit për COVID-19.

© Panorama.al Burimi informacionit @Panorama.al: Lexo me shume: www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.