Kritikat për importet e përpunuara të Indisë, Biden bisedon sot me kryeministrin e Indisë, në fokus pasojat e luftës

Presidenti amerikan Joe Biden do të takohen virtualisht me kryeministrin indian Narendra Modi këtë të hënë.

Në një deklaratë nga Shtëpia e Bardhë bëhet me dije se në takimi pritet të diskutohen një sërë çështjesh, duke përfshirë pandeminë dhe ekonominë globale. Gjithashtu në fokus do të jenë edhe pasojat e luftës brutale të Rusisë Kundër Ukrainës si edhe zbutjen e ndikimit të saj destabilizues në furnizimin global të ushqimit.

Ndërkohë Rusia po kërkon tregje të reja për naftën pasi sanksionet perëndimore o shtrëngojnë ekonominë e vendit dhe India ka përdorur këtë naftë me zbritje të madhe.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.