Kritiku i Kremlinit Navalny rrezikon edhe 13 vite të tjera burg

14:37 15/03/2022

Prokurorët rusë kërkuan transferimin e tij në një burg të sigurisë së lartë

Kritiku i Kremlinit Alexei Navalny rrezikon të dënohet edhe me 13 vite të tjera burg. Prokurorët rusë i kërkuan gjykatës që ta transferojnë Navalny në një burg të sigurisë maksimale. 45-vjeçari përballet me akuzat për mashtrim dhe shpërfillje të akuzave të gjykatës.

Navalny tashmë po vuan një dënim prej dy vitesh e gjysmë në një burg në lindje të Moskës.

“Ne kemi thĂ«nĂ« se presidenti rus Vladimir Putin dĂ«shiron ta mbajĂ« Navalny nĂ« burg pĂ«rgjithmonĂ«. DĂ«nimi i ardhshĂ«m nuk ka tĂ« bĂ«jĂ« fare me ligjin“, shkroi nĂ« Twitter zĂ«dhĂ«nĂ«sja, Kira Yarmysh.

“TrembĂ«dhjetĂ« vite  pĂ«r njĂ« çështje tĂ« sajuar, pĂ«r ‘viktima’ tĂ« rreme dhe pĂ«r dĂ«shmitarĂ« qĂ« dĂ«shmojnĂ« nĂ«n presion”, shkruan ajo, duke shtuar se do tĂ« ketĂ« ende tĂ« paktĂ«n njĂ« seancĂ« tjetĂ«r gjyqĂ«sore pĂ«r çështjen pĂ«rpara shpallet dĂ«nimi. Autoritetet ruse kanĂ« goditur ashpĂ«r opozitĂ«n dhe shumĂ« nga aleatĂ«t mĂ« tĂ« ngushtĂ« tĂ« tij tĂ« cilĂ«t janĂ« detyruar tĂ« largohen nga Rusia.

Ai i mbijetoi një sulmi me helm në vitin 2020 për të cilin ai dhe Perëndimi thonë se është kryer nga Kremlini.

Klan News

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *