Kritiku i Kremlinit nxirret nga aeroplani dhe arrestohet

09:40 01/06/2021

Ish-drejtori ekzekutiv i Rusisë së Hapur, një lëvizje pro-demokracisë e themeluar nga kritiku i Kremlinit, Mikhail Khodorkovsky, u nxor nga një aeroplan në Shën Petersburg dhe u arrestua.

Andrei Pivovarov u mor pĂ«r pyetje nĂ« ShĂ«n Petersburg dhe u arrestua pĂ«r shkelje tĂ« tĂ« pretenduara tĂ« ligjit mbi tĂ« ashtuquajturat “organizata tĂ« padĂ«shirueshme”, tha avokati i tij.

Autoritetet ruse nuk kanë dalë ende me ndonjë koment.

Pivovarov u nxor nga aeroplani që do të udhëtonte për në Varshavë, derisa ai ende ishte në aeroportin Pulkovo.

Në një postim në aplikacionin Telegram, Pivovarov tha se autoritetet planifikojnë ta dërgojnë atë në qytetin Krasnodar, për arsye ende të panjohura.

AktivistĂ«t e organizatĂ«s civile Rusia e Hapur janĂ« pĂ«rballur rregullisht me presion qĂ«kur prokurorĂ«t rusĂ« e kanĂ« identifikuar atĂ« si “organizatĂ« tĂ« padĂ«shirueshme” nĂ« vitin 2017.

Ligji pĂ«r “organizatat e padĂ«shirueshme” Ă«shtĂ« miratuar nĂ« maj tĂ« vitit 2015.

Ai Ă«shtĂ« pjesĂ« e disa rregullimeve tĂ« nxitura nga Kremlini dhe ka nĂ« shĂ«njestĂ«r shumĂ« organizata jofitimprurĂ«se dhe joqeveritare, qĂ« marrin fonde nga burime tĂ« huaja – kryesisht nga Evropa dhe Shtetet e Bashkuara./REL

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.