Kritiku i Putinit zhduket pas transferimit në spitalin e burgut, të afërmit e Kara-Murza ngenë shqetësime për shëndetin e tij: Nuk dimë asgjë që prej 2 korrikut

kritiku i putinit zhduket pas transferimit ne spitalin e burgut te afermit e kara murza ngene shqetesime per shendetin e tij nuk dime asgje qe prej 2 korrikutMbështetësit dhe të afërmit e aktivistit të burgosur kundër Kremlinit, Vladimir Kara-Murza, janë shprehur të shqetësuar për mirëqenien e tij, pasi iu është mohuar qasja tek ai prej një jave.

RUSSIA-OPPOSITION-COURT

“Ne nuk dimë asgjë për Vladimirin që nga 2 korriku, kur ai u pa për herë të fundit nga avokati,” shkroi gruaja e tij Evgenia Kara-Murza në X të martën, duke shtuar se avokatëve të tij iu tha se ai ishte transferuar në një spital burgu në 4 korrik.

Kara-Murza, një kritik 42-vjeçar i zëshëm i Putinit dhe gazetar fitues i çmimit Pulitzer, po vuan një dënim prej 25 vjetësh për tradhti dhe akuza të tjera në Omsk, një qytet më shumë se 2000 kilometra larg Moskës, raporton Politico.

Në kohën e dënimit të tij në prill të vitit të kaluar, mbështetësit e tij argumentuan se burgimi mund t’i kushtonte jetën.

Që nga vdekja e papritur e liderit të opozitës Alexei Navalny në shkurt, këto frikra janë intensifikuar.

“Duke pasur parasysh historikun e autoriteteve ruse të turbullimit dhe deklaratave të rreme, vendndodhja e tij aktuale nuk mund të konstatohet,” tha në një deklaratë Fondacioni Rusia e Lirë, një OJQ, duke e cilësuar refuzimin për të lejuar avokatët e tij të vizitojnë një shkelje të normave ndërkombëtare dhe ruse.

Kara-Murza, një shtetas ruso-britanik, përflitet se është ndër ata që janë planifikuar për një shkëmbim të mundshëm të të burgosurve, së bashku me gazetarin e burgosur amerikan Evan Gershkovich dhe ish-marinsin amerikan, Paul Whelan.

NDIQE LIVE “PANORAMA TV” <!–

–> © Panorama.al Burimi informacionit @Panorama.al: Lexo me shume ne :bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts