Kriza e emigrantëve/ BE pezullon vizat për zyrtarët e Bjellorusisë

Komisioni Evropian  do të pezullojë vizat për zyrtarët bjellorusë në një përpjekje për ta penguar atë nga shtyrja e emigrantëve nga Lindja e Mesme dhe Afrika përtej kufirit të saj me bllokun e BE.

Polonia fqinje, Lituania dhe Letonia kanë shpallur gjendje të jashtëzakonshme pas një rritje të madhe të mbërritjeve në kufijtë e tyre me Bjellorusinë , duke akuzuar diktatorin e vendit, Alexander Lukashenko, për një akt të “luftës hibride” në përpjekjen për të orkestruar një krizë emigrantësh në BE.

Në përpjekje për të intensifikuar presionin ndaj regjimit të Lukashenkos, i cili tashmë është nën sanksionet e BE -së , Komisioni Evropian dëshiron të pezullojë një marrëveshje që ul koston mesatare të vizës në 35 € dhe ul kohën e pritjes për zyrtarët qeveritarë, parlamentarët dhe gjyqtarët e lartë , megjithëse skema do të funksiononte akoma për bjellorusët e zakonshëm.

Masa është kryesisht simbolike, meqenëse Lukashenko dhe dhjetëra aleatët e tij më të vjetër tashmë i nënshtrohen një ndalimi të udhëtimit në BE . Në vitin 2020, zyrtarët konsullorë në zonën Shengen të pasaportave të BE-së lëshuan 134,777 viza për shtetasit bjellorusë.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.