Kriza humanitare përfshin Karaibet

14:00 15/04/2021

ShpĂ«rthimet vullkanike mund t’a thellojnĂ« situatĂ«n nĂ« ishull pĂ«r disa muaj me radhĂ«

Kriza humanitare e shkaktuar nga shpërthimet vullkanike në ishullin Karaibe të Shën Vincentit do të zgjasë për muaj.

Një zyrtar i Organizatës së Kombeve të Bashkuara ka bërë të ditur se ishujt e afërt duke përfshirë Barbados, Antigua dhe Barbuda mund të rrezikohen nga vullkani.

OKB i ka bërë thirrje shteteve për financim. Rreth 20,000 njerëz janë evakuuar nga shtëpitë e tyre që kur vullkani La SoufriÚre filloi të shpërthente. Hera e fundit që vullkani shpërtheu ishte në vitin 1979.

Retë edhe tymi nga vullkani tanimë kanë mbuluar Karaiben Lindore. Situata mbetet shumë e rëndë pasi mijëra njerëz janë të pastrehë dhe Covid-19 po e thellon gjithnjë e më shumë situatën.

EkspertĂ«t e kanĂ« pĂ«rshkruar si njĂ« krizĂ« qĂ« do tĂ« kĂ«rkojĂ« njĂ« pĂ«rgjigje pĂ«r rehabilitimin e popullit. OKB thotĂ« se rreth 4,000 nga tĂ« zhvendosurit tani jetojnĂ« nĂ« 87 strehimore, shumĂ« prej tĂ« cilave nuk kanĂ« shĂ«rbime themelore siç Ă«shtĂ« uji i pijshĂ«m. TĂ« tjerĂ«t kanĂ« lĂ«vizur me familjen ose miqtĂ« dhe disa kanĂ« marrĂ« anije nĂ« ishujt fqinjĂ«.

Pastrimi i hirit Ă«shtĂ« njĂ« tjetĂ«r pĂ«rparĂ«si e rĂ«ndĂ«sishme pĂ«r sa i pĂ«rket shĂ«ndetit mjedisor, pĂ«r t’u siguruar qĂ« jeta mund tĂ« kthehet nĂ« normalitet sa mĂ« shpejt tĂ« jetĂ« e mundur.

Klan News

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *