“Kriza klimatike ka zbritur fort në brigjet tona”/ Vendet mesdhetare nënshkruajnë marrëveshje pas verës së zjarreve shkatërruese

Me efektet katastrofike të zjarreve të pashembullt të kësaj vere udhëheqësit nga e gjithë Mesdheu – rajoni evropian më i rrezikuar nga ndryshimi i  klimës janë zotuar të intensifikojnë përpjekjet e tyre për të trajtuar sfidat e paraqitura nga moti ekstrem.

Një deklaratë e përbashkët, e nënshkruar në Athinë, ka hedhur goditjen fillestare mbi atë që shpresohet se do të sjellë ndryshime novatore në mënyrën se si shtetet fqinje forcojnë mbrojtjen e tyre kundër fatkeqësive natyrore.

“Është hera e parë që vendet mesdhetare mblidhen për të adresuar një kërcënim kaq të pabesueshëm të përbashkët dhe kjo është jashtëzakonisht e rëndësishme,” thotë shefja e ngrohjes së kryeqytetit grek , Eleni Myrivili.

“Zjarret shkatërruese të verës kishin pasoja tragjike për vendet mesdhetare… kriza klimatike nuk është më një kërcënim i largët; ka zbritur fort në brigjet tona, ”u tha kryeministri, Kyriakos Mitsotakis, homologëve të mbledhur në kryeqytetin grek.

E nënshkruar të premten vonë në një samit ku morën pjesë krerët e Francës, Spanjës, Italisë, Portugalisë, Qipros , Maltës, Sllovenisë dhe Kroacisë, Deklarata e Athinës përmban premtime në fushat kryesore të krizës klimatike.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *