Kriza në Afganistan, Erdogan kërkon të ndalë eksodin e refugjatëve, nisin masat në kufirin me Iranin

Presidenti i Turqisë, Rexhep Taip Erdogan kërkon që situata në Afganistan të stabilizohet në mënyrë që të mos ketë valë të re refugjatësh.

Ai ka biseduar me kryeministrin e Pakistanit, Imran Khan që të ndihmohet në stabilizimin e Afganistanit që me shumë gjasa ditën e nesërme do të ketë qeverinë e talebanëve.

Gjithmonë Turqia ka vuajtur nga luftërat në Lindjen e Mesme dhe të Largët të cilat gjithmonë kanë sjellë vala të fuqishme emigrimi që kanë kaluar nga Anadolli.

Turqia i frikësohet një eksodi afgan që kalon nëpërmjet Iranit dhe për këtë po merr masa në kufi.

“Ss terroristët dhe as emigrantët e paligjshëm nuk mund të hyjnë në vendin tonë ndërsa ne jemi këtu”,- ka paralajmëruar Ministri i Mbrojtjes, Hulusi Akar.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *