Kriza, Presidenti i Zvicrës e thotë hapur: Vendi do të vuajë nga mungesa e energjisë për javë apo muaj, deri në 2025

Presidenti i Zvicrës, Guy Parmelin, ka thënë se vendi mund të vuajë nga mungesa e energjisë elektrike, për javë të tëra apo muaj, deri në vitin 2025.

E para është se nuk prodhon mjaftueshëm dhe duhet të importojë energji elektrike për të kënaqur kërkesën. Gjatë dimrit rreth 20% e energjisë elektrike të Zvicrës furnizohet nga Gjermania. Me heqjen graduale të bërthamës në Zvicër, ky hendek do të rritet, shkruajnë mediat zvicerane.

E dyta është se ajo mbështetet në energjinë elektrike nga vendet e BE -së për të mbyllur hendekun dhe marrëveshja aktuale e BE -së për ndarjen e energjisë elektrike është në harresë që nga viti 2018. Ndryshimet e planifikuara për vitin 2025 në mënyrën sesi BE-ja menaxhon energjinë elektrike mund të prishin status quo-në duke lënë Zvicrën për të arritur atë vetëm Ndërprerja e njëanshme e Zvicrës e negociatave me BE në maj ndoshta nuk i ka ndihmuar shanset për të arritur një marrëveshje me bllokun.

Përveç kësaj, është duke u zhvilluar një tranzicion strukturor. Pasi vendosi të mbyllte reaktorët e saj bërthamorë, Gjermania kaloi në thëngjill, një formë kalimtare e prodhimit të energjisë elektrike që synon të heqë gradualisht deri në vitin 2035. Strukturisht, ky tranzicion mund ta bëjë të vështirë për Evropën të prodhojë energji të mjaftueshme elektrike. Ata që nuk prodhojnë energjinë e tyre elektrike rrezikojnë të kenë fikje, tha Stéphane Genoud, një ekspert në menaxhimin e energjisë në HES-SO, një universitet në Valais.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *