Kriza/ Qeveria e Kosovës merr vendimin, ndalon eksportin e disa produkteve ushqimore

Qeveria e Kosovës ka marrë vendim që të ndalojë përkohësisht eksportin e disa produkteve ushqimore në vende të rajonit dhe më gjerë.

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka thënë të mërkurën, 13 prill, në një mbledhje të Qeverisë se qëllimi i këtij vendimi është që të sigurohet furnizimi i qytetarëve me produkte si gruri, misri, mielli, vaji ushqimor, kripa e kuzhinës dhe sheqeri.

“Invazioni rus dhe agresioni ushtarak nĂ« UkrainĂ« ka ndikuar nĂ« zinxhirin e furnizimit me produkte agro-ushqimore nĂ« EvropĂ«â€, ka thĂ«nĂ« Kurti.

Kosova nuk ka nivel të lartë të eksportit.

Eksporti i mallrave “Made in Kosova” nĂ« muajin shkurt, sipas tĂ« dhĂ«nave tĂ« AgjencisĂ« se Statistikave tĂ« KosovĂ«s, kishte vlerĂ«n 65.2 milionĂ« eurove, ndĂ«rsa importi vlerĂ«n e 414.7 milionĂ« eurove.

Por, ministrja e IndustrisĂ«, NdĂ«rmarrĂ«sisĂ« dhe TregtisĂ« e KosovĂ«s, Rozeta Hajdari, ka thĂ«nĂ« se “eksporti i mallrave, sado i vogĂ«l tĂ« jetĂ«, mund tĂ« rrezikojĂ« furnizimin e popullatĂ«s nĂ« tĂ« ardhmen”.

Edhe Maqedonia e Veriut dhe Serbia kanë vënë ndalesa në eksportin e mallrave të caktuara ushqimore.

Por disa ditĂ« pas vendimit, autoritetet serbe kanĂ« paralajmĂ«ruar se do tĂ« rinisin eksportet e grurit pĂ«r vendet e nismĂ«s “Ballkani i Hapur” qĂ« pĂ«rveç SerbisĂ«, pĂ«rfshin edhe ShqipĂ«rinĂ« dhe MaqedoninĂ« e Veriut./REL/

PĂ«r t’u bĂ«rĂ« pjesĂ« e grupit “Balkanweb” mjafton tĂ« klikoni: Join Group dhe kĂ«rkesa do t’ju aprovohet menjĂ«herĂ«. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.