Kriza Rusi-Ukrainë, mblidhet sot me kërkesë të SHBA-së Këshilli i Sigurimit të OKB-së

kriza rusi ukraine mblidhet sot me kerkese te shba se keshilli i sigurimit te okb se
kriza rusi ukraine mblidhet sot me kerkese te shba se keshilli i sigurimit te okb se

Këshilli i Sigurimit i OKB-së do të mblidhet ditën e sotme me kërkesë të Uashingtonit, cili akuzon Moskën se po përgatit një pushtim të Ukrainës dhe se për këtë arsye po përgatit sanksione të reja për të diskutuar rreth ngritjes së trupave ruse në kufirin me Ukrainën.

Shtetet e Bashkuara e përshkruajnë takimin e trupit prej 15 anëtarësh si një shans për Rusinë për të shpjeguar veten, ndërsa Rusia sinjalizoi se mund të përpiqej ta bllokonte atë.

Nëntë vota duhen që takimi të vazhdojë dhe Uashingtoni është “i bindur” se ka mbështetje të mjaftueshme.

Por përveç që të gjithë anëtarët të kenë mundësinë të shprehin hapur pikëpamjet e tyre.

Rusia është një nga pesë fuqitë e përhershme me veto në këshill së bashku me Shtetet e Bashkuara, Francën, Britaninë dhe Kinën.

Këshilli i Sigurimit është i ngarkuar me ruajtjen e paqes dhe sigurisë ndërkombëtare.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts