Kriza Rusi-Ukrainë/ Putin: Topi është në fushën e Perëndimit, ata duhet të na japin përgjigje

Presidenti rus Vladimir Putin,  i ka bërë thirrje Perëndimit që të japë garanci të menjëhershme për të zbutur krizën e shkaktuar në kufi me Ukrainën.

“Jeni ju që duhet të jepni garanci dhe këtë garanci duhet ta jepni menjëherë”, ka thënë Putin gjatë një konference për shtyp.

Putin ka kërkuar që NATO të braktisë aktivitetin ushtarak në Europën Lindore dhe të mos e pranojë Ukrainën si anëtare. Ai gjithashtu ka kërcënuar me masa ushtarake, por në të njëjtën kohë kundërshton një sulm të mundshëm ndaj Ukrainës.

Udhëheqësi rus tha se masat ushtarake nuk ishin zgjedhja e tij e preferuar dhe se ai shprehu shpresën se bisedimet me SHBA-në do të zhvillohen në fillim të vitit të ardhshëm në Gjenevë, duke shtuar: “Topi është në fushën e tyre, ata duhet të na japin një përgjigje”.

Ndërkohë zyrtarë të Ukrainës thonë se më shumë se 100, 000 trupa rusë janë dërguar pranë kufijve të saj.

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg tha gjatë kësaj jave se ai gjithashtu shpresonte për bisedime me Rusinë në fillim të vitit të ardhshëm, por ishte i bindur se anëtarësimi i Ukrainës në aleancë i takon NATO-s dhe Kievit: “Çdo dialog me Rusinë sigurisht që duhet të respektojë parimet thelbësore të cilat evropiane siguria është bazuar në”., ka përfunduar ai.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *