Kroacia do të blejë sistemin francez të mbrojtjes ajrore Mistral për 72 milionë euro

kroacia do te bleje sistemin francez te mbrojtjes ajrore mistral per 72 milione euro
kroacia do te bleje sistemin francez te mbrojtjes ajrore mistral per 72 milione euro

Qeveria e Kroacisë tha se do të blejë sistemin francez të mbrojtjes ajrore Mistral për 72 milionë euro (75.84 milionë dollarë) si pjesë e përpjekjeve të anëtarit të NATO-s për të modernizuar forcën e saj ajrore.

Vendimi vjen pas blerjes vitin e kaluar të 12 avionëve luftarakë francezë Dassault Rafale në një marrëveshje me vlerë 999 milionë euro, për të zëvendësuar skuadrën kroate të avionëve MiG-21 të prodhimit rus që daton nga periudha e ish-Jugosllavisë, vetëm disa prej të cilëve janë ende funksionale.

“Rrethanat që ndodhën me agresionin rus ndaj Ukrainës dhe rrëzimin e një droni në Zagreb kanë treguar se është e rëndësishme dhe e nevojshme të rregullohen prioritetet dhe planet për pajisjen e ushtrisë kroate,” u tha ministrit të mbrojtjes Mario Banozic kolegëve të ministrave.

Ai nuk specifikoi se kur do të përfundojë marrëveshja.

Në mars, një dron zbulues i epokës sovjetike që mbante një bombë ajrore u rrëzua në kryeqytetin e Zagrebit pasi hyri në hapësirën ajrore kroate nga Hungaria fqinje, pa shkaktuar asnjë dëm për banorët.

Të martën, një aeroplan MIG-21 me dy vende u rrëzua gjatë një stërvitje ushtarake në një zonë të pabanuar pylli në Kroacinë verilindore. Të dy pilotët u shpëtuan.

Kroacia iu bashkua Organizatës së Traktatit të Atlantikut të Veriut (NATO) në 2009 dhe Bashkimit Evropian në 2013.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts