Kroacia konfirmon dy rastet e saj të para me variantin Omicron

19:02 06/12/2021

Rregullat ekzistuese të Covid-19 nuk do të ndryshojnë pavarësisht mbërritjes së variantit të ri në vend

Në Kroaci janë konfirmuar dy rastet e para me variantin, Omicron të koronavirusit. “Nuk jemi të sigurt lidhur me burimin e infektimit e as nëse këta dy njerëz kanë udhëtuar jashtë vendit. Besojmë se janë infektuar gjatë një takimi pune në të cilin të dy personat kishin marrë pjesë”, tha Bernard Kaiq, epidemiolog në Institutin Kombëtar të Shëndetësisë.

NĂ« mesin e pjesĂ«marrĂ«sve ka patur edhe shtetas  tĂ« huaj dhe ka mundĂ«si qĂ« njĂ«ri prej tyre tĂ« ketĂ« qenĂ« burimi, tha Kaic, duke shtuar se 13 tĂ« pranishmit nĂ« kĂ«tĂ« takim tashmĂ« janĂ« testuar.

MegjithatĂ«, ai  tha se nuk ka nevojĂ« tĂ« ndryshohen rregullat ekzistuese nĂ« lidhje me COVID-19, qĂ« do tĂ« thotĂ« se vetĂ«m  kĂ«ta persona do tĂ« karantinohen pĂ«r 14 ditĂ«.

Në ditët e fundit, Kroacia ka parë një rënie të rasteve të reja ditore me COVID-19. Që nga 25 shkurti 2020, kur u konfirmua rasti i parë në Kroaci, janë infektuar gjithsej 631.765 persona dhe kanë humbur jetën 11.269 njerëz.

Klan News

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *