Kryebashkiaku i Kievit paralajmëron qytetarët që të jenë vigjilentë në Ditën e Fitores së Rusisë

kryebashkiaku i kievit paralajmeron qytetaret qe te jene vigjilente ne diten e fitores se rusise
kryebashkiaku i kievit paralajmeron qytetaret qe te jene vigjilente ne diten e fitores se rusise

Kryebashkiaku i Kievit, Vitali Klitschko po u kërkon qytetarëve që të qëndrojnë brenda nga e diela në të hënë rreth Ditës vjetore të Fitores së Rusisë, pasi zyrtarët perëndimorë kanë paralajmëruar se presidenti rus Vladimir Putin mund t’i shpallë zyrtarisht luftë Ukrainës më 9 maj, një ditë simbolike për Rusinë , duke i hapur rrugën Putinit të rrisi fushatën e tij.

Megjithëse kryetari i bashkisë nuk po vendos zyrtarisht një shtetrrethim, ngjarjet nuk do të mbahen gjatë asaj kohe, sipas postimeve në mediat e tij sociale. Ai tha se do të ketë patrullim të zgjeruar në qytet.

“Nëse dikush dëshiron të shkojë të shtrojë lule, mund ta bëjë këtë privatisht… Kushtojini vëmendje dhe ndiqni rregullat e sigurisë gjatë luftës,” tha Klitschko.

“Unë gjithashtu ju kërkoj që të mos i injoroni sinjalet e alarmit ajror dhe të mbuloheni menjëherë. Në ditët në vijim, ka një gjasë të lartë për granatime me raketa në të gjitha rajonet e Ukrainës. Jini të vetëdijshëm dhe kujdesuni për sigurinë tuaj!” Klitschko paralajmëroi.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts