Kryediplomati i BE-së e quan luftën në Ukrainë një ‘dështim të madh’ për Rusinë

Gjatë një takimi të Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara të hënën, ambasadori ukrainas në OKB Sergiy Kyslytsya lexoi me zë të lartë një letër nga një fëmijë ukrainas, shkruar nënës së tij të vdekur.

Kryediplomati i Bashkimit Evropian tha të hënën se pushtimi rus i Ukrainës ishte një “dështim i madh i ushtrisë ruse”.

“Ata u përpoqën të pushtonin Kievin dhe u refuzuan. Tani ata e kanë braktisur Kievin, e shohin se është e pamundur për ta të marrin kryeqytetin”, tha shefi i politikës së jashtme të BE-së Josep Borrell në një konferencë shtypi në Luksemburg.

“Ata po rigrupojnë trupat e tyre në lindje dhe ukrainasit janë shumë të bindur se do të nisin një ofensivë të madhe në Donbas pranë bazave të tyre logjistike”, tha ai.

Borrell e karakterizoi gjithashtu pushtimin si një “tmerr”.

“Ajo që ushtria ruse la pas është civilë të vrarë, qytete të shkatërruara, bombardime pa dallim, si ai që shohim në stacionin hekurudhor [në Kramatorsk]. Jemi shumë të shqetësuar nga pasojat njerëzore të kësaj lufte”, shtoi ai.

Borrell tha gjithashtu se “asgjë nuk është jashtë tryezës” kur ishte fjala për sanksionet e reja kundër Rusisë, duke përfshirë naftën dhe gazin, por se asnjë vendim nuk ishte marrë të hënën.

“Është e lehtë për disa shtete anëtare që nuk përdorin gazin rus të thonë se janë gati të mos përdorin gazin rus, por për të tjerat që janë shumë të varura nuk është aq e lehtë”, tha Borrell.

Ai shtoi se vendet anëtare të BE-së vazhdojnë të diskutojnë se si të zbatojnë sanksionet dhe si të shmangin “boshllëqet”.

Borrell foli gjithashtu për çështjen në rritje të sigurisë globale të ushqimit dhe tha se Kremlini “po e zhvendoste në mënyrë aktive fajin”.

“Rusët po i bëjnë sanksionet përgjegjëse për mungesën e ushqimit dhe rritjen e çmimeve. Është Rusia që mbjell bomba në fushat e Ukrainës, dhe luftanijet ruse që bllokojnë … anijet plot me grurë që nuk mund të dalin nga portet e Ukrainës”, tha Borrell.

“Ata po bombardojnë qytetet e Ukrainës dhe po provokojnë urinë në botë,” shtoi ai.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts