Kryeministri britanik premton se drejtësia do të triumfojë pas vrasjes së deputetit David Amess

Kryeministri britanik Boris Johnson të hënën u zotua se demokracia do të pushtonte “aktet e së keqes”, pasi David Amess pasi u godit me thikë për vdekje ndërsa takonte votuesit.

Policia po heton nëse një i dyshuar i arrestuar në vendin e sulmit të së premtes në një sallë ishte i motivuar nga ekstremizmi islamik, duke ngjallur frikë për sigurinë e përfaqësuesve të zgjedhur.

Anëtarët e Dhomës së Komuneve, shumica të veshur me të zeza, mbajtën një minutë heshtje në fillim të një debati special. Shumëkush atëherë bëri thirrje për t’i dhënë fund retorikës së ashpër përçarëse që është fryrë që nga referendumi i Britanisë për Brexit në 2016.

Ata kujtuan bashkëpunimin dypartiak të Konservatoris Amess, ndjenjën e tij plot humor dhe besimin e tij të thellë katolik: dikush e kujtoi atë që pa dashje mori një pako me ëmbëlsirat e bekuara nga Papa në një vizitë në Vatikan.

“Ne do ta ruajmë kujtimin e tij. Ne do të festojmë trashëgiminë e tij,”  tha Johnson

“Ne kurrë nuk do të lejojmë që ata që kryejnë akte të liga të triumfojnë mbi demokracinë dhe parlamentin që për David Amess do të thoshte aq shumë,” shtoi ai.

Sekretari i Brendshëm Priti Patel ka urdhëruar një rishikim të masave të sigurisë për parlamentarët dhe u zotua “të mbyllë çdo boshllëk” në sigurimin e sigurisë.

Amess ishte një nga deputetët më të gjatë në Britani dhe më të respektuarit. Ai bëri fushatë për një sërë shkaqesh, duke përfshirë marrjen e statusit për qytetin bregdetar të Southend, në lindje të Londrës, të cilin ai e përfaqësonte.

Mbretëresha Elizabeth II tani e ka pranuar zyrtarisht kërkesën, tha Johnson.

Më parë, e veja e Amess Julia dhe anëtarët e tjerë të familjes së tij vizituan skenën e sulmit në Leigh-on-Sea, pranë Southend

Të dielën, familja e tij tha se ishin “thyer absolutisht” nga vdekja e tij dhe bënë një kërkesë për tolerancë.

“Lini mënjanë urrejtjen dhe punoni drejt bashkimit. Cilado qoftë raca, besimet fetare apo politike të dikujt, jini tolerantë dhe përpiquni të kuptoni,” shtuan ata, pas vrasjes së dytë të një politikani në Mbretërinë e Bashkuar në pesë vjet.

Jo Cox, nga partia opozitare e Punës u vra nga një ekstremist i ekstremit të djathtë pak para referendumit të Brexit në 2016.

Zona elektorale e Cox në Anglinë veriore tani përfaqësohet nga motra e saj, Kim Leadbeater, e cila kujtoi në debatin e së hënës “duke u dridhur fizikisht” kur iu tha për atë sulm.

“Më thyhet zemra të mendoj se një familje tjetër është dashur të përjetojë atë telefonatë dhe makthin që pason,” tha ajo.

“Është një lojë traumatike e traumave të thella që askush nuk duhet të përjetojë.”

Por kërcënimet ndaj deputetëve nuk kanë të ndalur, veçanërisht ndaj grave.

Muajin e kaluar, nënkryetarja e Punës Angela Rayner shkaktoi një stuhi protestash pasi i përshkroi konservatorët si “llum”.

Por kritikët gjithashtu kanë dënuar prej kohësh gjuhën provokuese të Johnson kundër një sërë objektivash në shtyp dhe në fjalime.

Policia ka afat deri të premten për të akuzuar 25-vjeçarin që u arrestua në vendngjarje.

Detektivët e kanë shpallur vrasjen një incident terrorist dhe thanë se po hetonin “një motiv të mundshëm të lidhur me ekstremizmin islamik”.

Mediat britanike, duke cituar burime zyrtare, kanë identifikuar të dyshuarin si Ali Harbi Ali, një shtetas britanik me origjinë somaleze nga Londra.

Para sulmit, i dyshuari ishte referuar në Prevent, skema zyrtare kundër-terroriste për ata që mendohet se janë në rrezik radikalizimi, sipas raporteve.

Babai i tij është një ish-këshilltar kryeministër në Somali, xhaxhai  është ambasadori i vendit të Afrikës Lindore në Kinë, ndërsa tezja e tij drejton një qendër kërkimore të sigurisë në kryeqytetin somalez të shkatërruar nga lufta, Mogadishu.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.