Kryeministri grek kritikon “sjelljen e vazhdueshme agresive” të Turqisë

kryeministri grek kritikon sjelljen e vazhdueshme agresive te turqise
kryeministri grek kritikon sjelljen e vazhdueshme agresive te turqise

Kryeministri i Greqisë tha të martën se lufta e Rusisë në Ukrainë është një “pikë kthese” në rrjedhën e Evropës, duke theksuar se çdo lloj rezultati që mund të inkurajojë agresionin nga kombet e tjera në kontinent duhet të shmanget.

Greqia, e cila ka mosmarrëveshje të gjata me fqinjin shumë më të madh, Turqinë, që i solli ato në prag të luftës tre herë në gjysmë shekullin e fundit, ka shprehur mbështetje të fortë për Ukrainën në luftën e saj kundër pushtimit rus.

“Beteja e Ukrainës nuk është vetëm një ngjarje tjetër në skenën ndërkombëtare. Është një pikë kthese në rrjedhën e Evropës”, ​​tha kryeministri Kyriakos Mitsotakis në një fjalim në Parlamentin Evropian në Strasburg.

“Ne i detyrohemi sot Ukrainës që të shmangim çdo lloj fakti të kryer që mund të imitohet nesër nga shkaktarë të rinj të mundshëm problemesh”, tha ai.

Mitsotakis vuri në dukje se ai i referohej “sjelljes së vazhdueshme agresive të Turqisë”, me të cilën marrëdhëniet kanë treguar tendosje në rritje gjatë dy viteve të fundit. Edhe pse të dy anëtarët e NATO-s, të dy vendet kanë mosmarrëveshje dekadash mbi një sërë çështjesh, duke përfshirë pretendimet territoriale në Detin Egje dhe të drejtat e eksplorimit të energjisë në Mesdheun lindor.

Grindjet e fundit janë fokusuar në ishujt grekë pranë brigjeve të Turqisë, me Ankaranë që akuzon Athinën për mbajtjen e një pranie ushtarake atje në kundërshtim me traktatet. Greqia kundërshton se po vepron sipas ligjit ndërkombëtar dhe po mbron ishujt e saj përballë armiqësisë turke.

“Një gjë është e sigurt, ne nuk kemi nevojë për revizionizëm të ri dhe ringjallje të fantazive perandorake,” tha Mitsotakis. Dhe një gjë tjetër është gjithashtu e sigurt, Greqia nuk do të tolerojë asnjë dyshim të sovranitetit të saj kombëtar dhe integritetit territorial.

Kryeministri grek tha se vendi i tij “po i mbante dyert tona të mbyllura ndaj kërcënimeve, duke i mbajtur dritaret tona të hapura për kontakte paqësore. Mosmarrëveshjet midis kombeve zgjidhen bazuar në të drejtën ndërkombëtare, jo përmes bullizmit.”

Të premten e kaluar, presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan akuzoi Greqinë për shkelje të hapësirës ajrore të saj – diçka që Greqia shpesh e akuzon Turqinë se po e bën me hapësirën e saj ajrore dhe mohon se ka shkelur hapësirën e saj ajrore.

“Ne nuk kemi një çështje të tillë si ‘le të shkojmë në luftë me Greqinë, le të bëjmë luftë’. Por Greqia nuk i qëndron premtimeve të tyre”, tha Erdogan pas lutjeve të së premtes, duke akuzuar Greqinë se ka shkelur hapësirën ajrore turke 147 herë.

“Sigurisht, nëse do të shkelni hapësirën tonë ajrore në këtë mënyrë, atëherë çfarë bie mbi ne? Forcat tona ajrore do t’ju japin pamjet e nevojshme. Kjo është ajo që po bëjnë forcat tona ajrore”, tha Erdogan, duke shtuar se “forcat tona të armatosura po bëjnë detyrën e tyre dhe nëse këto shkelje të hapësirës ajrore vazhdojnë edhe pas kësaj, ne do të vazhdojmë të bëjmë detyrën tonë në të njëjtën mënyrë”.

Presidenti turk tha se udhëheqësit e shumë vendeve të NATO-s ishin përpjekur ta pajtonin. Erdogan tha se “ne nuk po e mendojmë këtë tani”, por do të shohim se çfarë do të ndodhë në të ardhmen dhe do ta vlerësojmë më pas.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts