Kryeministri holandez Mark Rutte jep dorëheqjen

Kryeministri holandez Mark Rutte ka njoftuar dorëheqjen e tij, pas gati 13 vitesh në qeveri.

Dallimet midis katër partive të koalicionit për politikën e migracionit ishin të papajtueshme, tha ai në Hagë në mbrëmje.

Ai shtoi se do t’i ofronte dorëheqjen e kabinetit me shkrim mbretit Willem-Alexander në të njëjtën mbrëmje.

Rutte tha se i vinte keq që duhej të jepte dorëheqjen, por e përshkroi atë si “një realitet politik”.

Ai nuk shtoi nëse do të kandidojë sërish në zgjedhje të reja.

Qeveria e katërt e liberalëve të krahut të djathtë kishte qenë në detyrë që nga fillimi i vitit 2022.

Vëzhguesit thonë se zgjedhjet e reja nuk do të zhvillohen deri në nëntor.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts