Kryeministri hungarez: Serbia ka penguar mijëra emigrantë të parregullt të hyjnë në BE

Kryeministri hungarez Viktor Orban tha të premten se Serbia ka parandaluar qindra mijëra emigrantë të parregullt të hyjnë në Bashkimin Evropian.

Vërejtjet e Orban erdhën në një konferencë të përbashkët, pas një takimi trepalësh me presidentin serb Aleksandar Vuçiç dhe kancelarin austriak Karl Nehammer në Vjenë.

“Pa Serbinë dhe Hungarinë, Austria, Gjermania dhe Holanda do të kishin qindra mijëra emigrantë më shumë sesa tani. Hungaria është në një pozicion të jashtëzakonshëm dhe në afërsi me Ukrainën, ku ka një luftë. Ne mbrojmë të gjithë Evropën në kufijtë e jashtëm”, ​​tha Orban.

Ai shtoi se rreth 270,000 migrantë të parregullt u ndaluan në kufirin serbo-hungarez.

Vuçiq nga ana e tij tha se Serbia, Austria dhe Hungaria kanë nënshkruar një memorandum trepalësh për bashkëpunim të mëtejshëm për të mbajtur nën kontroll migracionin ilegal.

Besoj se do të arrijmë ta mbajmë këtë çështje nën kontroll dhe në interesin më të mirë të vendeve tona dhe të gjithë Evropës”, ​​tha Vuçiq.

Karl Nehammer tha se të tre vendet ia kanë dalë të reduktojnë migrimin e paligjshëm dhe falënderoi Serbinë për ndryshimin e regjimit të vizave për qytetarët e Indisë dhe Tunizisë.

Udhëheqësit e Hungarisë, Austrisë dhe Serbisë u takuan në kryeqytetin e Hungarisë Budapest në tetor 2022 dhe ranë dakord të zgjerojnë bashkëpunimin në luftën kundër migracionit të parregullt.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts