Kryeministri i Izraelit: Irani i ka kaluar vijat e kuqe, nuk do ta lejojmë!

NĂ« fjalimin e tij tĂ« parĂ« para AsamblesĂ« sĂ« PĂ«rgjithshme tĂ« Kombeve tĂ« Bashkuara, kryeministri i Izraelit, Naftali Bennett, tha se Irani i ka kaluar “tĂ« gjitha vijat e kuqe” nĂ« programin e tij bĂ«rthamor dhe u zotua se Izraeli “nuk do ta lejojĂ«â€ Teheranin qĂ« tĂ« zhvillojĂ« armĂ« bĂ«rthamore. Duke folur nĂ« takimin vjetor tĂ« organizatĂ«s botĂ«rore nĂ« Nju Jork, Bennett nuk e pĂ«rmendi konfliktin e Izraelit me palestinezĂ«t, por e portretizoi Iranin si kĂ«rcĂ«nim pĂ«r sigurinĂ« globale.

Republika Islamike, viteve tĂ« fundit, ka bĂ«rĂ« “njĂ« hap tĂ« madh pĂ«rpara” nĂ« kapacitetin e saj prodhues bĂ«rthamor, tha Bennett. “Programi i armĂ«ve bĂ«rthamore tĂ« Iranit Ă«shtĂ« nĂ« njĂ« pikĂ« kritike. TĂ« gjitha vijat e kuqe janĂ« kaluar”, shtoi ai. Bennett, politikan i sĂ« djathtĂ«s ekstreme, qĂ« ka marrĂ« detyrĂ«n nĂ« qershor, dĂ«shiron qĂ« presidenti amerikan, Joe Biden, tĂ« forcojĂ« qĂ«ndrimin e tij kundĂ«r Iranit – armikut rajonal tĂ« Izraelit.

Ai i kundĂ«rshton pĂ«rpjekjet e administratĂ«s sĂ« Bidenit pĂ«r tĂ« ringjallur marrĂ«veshjen bĂ«rthamore midis Iranit dhe fuqive botĂ«rore. Kjo marrĂ«veshje, e nĂ«nshkruar nĂ« vitin 2015, Ă«shtĂ« braktisur nga paraardhĂ«si i Bidenit, Donald Trump, nĂ« vitin 2018. TĂ«rheqja e Trumpit ka çuar nĂ« rikthimin e sanksioneve ekonomike kundĂ«r Iranit. NĂ« pĂ«rgjigje, Irani, i cili thotĂ« se ambiciet e tij bĂ«rthamore janĂ« krejtĂ«sisht pĂ«r qĂ«llime civile, ka shkelur shumĂ« nga kufizimet qĂ« parasheh marrĂ«veshja. GjatĂ« fjalimit tĂ« tij, Bennett tha se Irani po pĂ«rpiqet tĂ« “dominojĂ«â€ Lindjen e Mesme “nĂ«n njĂ« ombrellĂ« bĂ«rthamore” dhe kĂ«rkoi pĂ«rpjekje mĂ« tĂ« bashkĂ«renduara ndĂ«rkombĂ«tare pĂ«r tĂ« ndaluar aktivitetet bĂ«rthamore tĂ« RepublikĂ«s Islamike.

PĂ«r t’u bĂ«rĂ« pjesĂ« e grupit “Balkanweb” mjafton tĂ« klikoni: Join Group dhe kĂ«rkesa do t’ju aprovohet menjĂ«herĂ«. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.