Kryeministri i Kanadasë: Ne nuk do e njohim qeverinë talebane

Kanadaja ka refuzuar të njohë qeverinë talebane. Kjo është konfirmuar nga kryeministri i atij vendi, Justin Trudeau.

Ai tha se bashkësia ndërkombëtare po vë në dyshim marrëdhëniet e ardhshme me grupin islamik që ka marrë pushtetin e Afganistanit.

“Kur ata ishin në pushtet 20 vjet më parë, Kanadaja nuk e njohu qeverinë e tyre. Ata përmbysën me forcë dhe zëvendësuan një qeveri të zgjedhur siç duhet dhe formuan një grup terrorist, sipas ligjit kanadez”, theksoi Trudeau.

Duke kujtuar se përparësia e menjëhershme iu dha operacioneve të evakuimit

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *