Kryeministri i Kroacisë: Bosnja dhe Kosova nuk duhet të ishin në vagonin e fundit të trenit drejt BE-së

Kongresi i Partisë Popullore Evropiane po kryen prej disa ditësh punimet e tij në Roterdam të Holandës, në kuadër të së cilit është mbajtur edhe një panel diskutimi me temë: “Të bashkuar në solidaritet; mbrojtja e demokracisë perëndimore”.

Në fjalën e mbajtur në këtë panel, kryeministri i Kroacisë Anderej Plenkoviç si kryefjalë të diskutimit të tij ka pasur integrimin në Bashkimin Evropian.

Gjithashtu kryeministri kroat theksoi se Bosnja dhe Kosova nuk e kanë statusin e kandidatit dhe se ato nuk duhet të ishin “në vagonin e fundit të trenit drejt BE-së”, raporton agjencia kroate e lajmeve Hina.

Plenkoviç tha se EPP-ja duhet të vihet në lëvizje, në mënyrë që të trajtojë çështjet “e problemeve thelbësore”.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *